Актуелни председник Молдавије новоизабраној председници: Не заоштравајте ситуацију у Придњестровљу

Актуелни председник Молдавије Игор Додон изјавио је да би његова наследница Маја Санду требало да се уздржи од давања „заједљивих“ изјава против Русије, јер би то могло да погорша ситуацију с Придњестровљем.
Sputnik
„Надам се да иза ових изјава не стоје важни геополитички играчи који руководе Мајом Санду. Те изјаве не одговарају ситуацији у Молдавији и не помажу у смиривању становништва. Не желимо одмрзавање конфликта. Позивам све на мир, позивам председницу Мају Санду да се уздржи од заједљивих изјава, укључујући и оне упућене Русији, јер би то могло имати супротан ефекат“, рекао је Додон за телевизију „Молдавија 1“.

Према његовим речима, за сада се само радило о декларацијама. Не треба се бојати повратка на ситуацију која је била у Молдавији деведесетих година. Додон је, при томе, подсетио да је Русија стратешки партнер Молдавије, са којом је земља изградила тесне економске везе.

Мировна мисија на Дњестру има међународни мандат, не укључује само Русе. Захваљујући овој мисији немамо крвопролића на Дњестру. Она је испунила све своје обавезе и извршаваће их у будућности, све док се не пронађе политичко решење за придњестровски сукоб, јер нам није потребна дестабилизација“, нагласио је актуелни молдавски председник.

Лавров: Изјаве молдавске председнице о потреби повлачења руских мировњака ─ неодговорне

Новоизабрана председница Молдавије Маја Санду је на конференцији за новинаре у понедељак позвала да се са територије непризнате Придњестровске Молдавске Републике повуче руска војска која чува складишта оружја. Санду је такође навела да сматра неопходним да се мировне снаге замене цивилним посматрачима под покровитељством ОЕБС-а. Раније је Санду изјавила да не намерава да се састане са лидером Придњестровља Вадимом Красносељским.

Придњестровље, у којем 60 одсто житеља чине Руси и Украјинци, тражило је излазак из састава Молдавије још пре распада Совјетског Савеза, страхујући да ће се на таласу национализма Молдавија ујединити с Румунијом. После неуспешног покушаја молдавских власти да насилно реше проблем 1992. године, Придњестровље је фактички постало територија која није под контролом Кишињева.

У Молдавији је 15. новембра одржан други круг председничких избора. Кандидати у другом кругу били су бивша премијерка Маја Санду и актуелни председник Додон, који се кандидује за други мандат. Према подацима Централне изборне комисије, Санду је победила са освојених 57,75 одсто гласова, док је 42,25 одсто бирача гласало за Додона. Инаугурација новог председника Молдавије одржаће се 24. децембра.

Прочитајте још:

Коментар