Руски амбасадор у САД: Нисмо уверени у успех рада Москве и Вашингтона на контроли наоружања

Упркос напорима Русије, не постоји увереност да ће успети да се побољша ситуација са Сједињеним Америчким Државама у вези са контролом наоружања, изјавио је руски амбасадор у Вашингтону Анатолиј Антонов.
Sputnik

„Међународна заједница је забринута због међународног система контроле наоружања. Русија дели ову забринутост. Упркос новим иницијативама које смо недавно изнели, данас не можемо да кажемо да ћемо успети да исправимо ситуацију“, рекао је Антонов на онлајн конференцији коју је организовао Институт Брукингс у Вашингтону.

На питање има ли још увек времена за продужење Споразума о стратешком офанзивном оружју, Антонов је одговорио позитивно.

„Имамо времена. Ово (продужење) може се добити прилично брзо. Ако ме неко сада позове из Стејт департмента или Беле куће, спреман сам да одем, спреман сам да наставим такве преговоре“, рекао је шеф руске дипломатске мисије.

Додао је да Русија још увек води дијалог о могућем продужењу Споразума са одлазећом администрацијом у Вашингтону.

Стратешко наоружање: Америка има нову понуду за Русију

„Да, у блиском смо контакту са (специјалним представником америчког председника за контролу наоружања) Маршалом Билингслијем, који је кључни преговарач са америчке стране“, прецизирао је Антонов.

Он је додао да је руска страна рачунала да ће, након продужења Споразума, водити разговоре са Сједињеним Америчким Државама о противракетној одбрани, хиперсоничном оружју и другим перспективним свемирским системима, који стварају озбиљну забринутост са гледишта осигуравања националне безбедности Русије.

„Међутим, администрација (САД) није подржала руски приступ и покушала је да од нас добије у оквирним споразумима пристанак на строги режим верификације ‘замрзавања’ из времена Хладног рата, као и да разрадимо неке дефиниције предмета будућих споразума. Односно, да предвиде могући исход потенцијалних преговора“, објаснио је Антонов.

Русија се не укључује у трку у наоружању

Русија жели да сачува овај Споразум не да би забележила некакве „псеудо-предности“ и не намерава да се укључује у трку у наоружању, којом јој отворено прете, приметио је руски амбасадор.

„Никада нисмо скривали да желимо да сачувамо Споразум о стратешкон наоружању, али не како бисмо забележили неке псеудо-предности. Већ да бисмо спречили обрушавање односа између Русије и Сједињених Америчких Држава у области стратешке безбедности. Потребно нам је време за израду нових споразума који би узимали у обзир нове изазове и претње безбедности који су се појавили последњих година“, констатовао је Антонов.

Русија изнела Америци нове предлоге у сфери стратешке безбедности

Он је нагласио да је због тога Русија раније предлагала Сједињеним Америчким Државама да продуже Споразум о стратешком наоружању без предуслова, остављајући по страни своју забринутост у вези са неким процедурама према којима САД треба да испуне своје споразумне обавезе.

„Русија је предвидљива нуклеарна сила. Ни под којим околностима нећемо се укључивати у трку у наоружању, којом нам отворено прете. Одговорно се односимо према својој улози гаранта међународне безбедности и учинићемо све што је потребно за очување стратешке безбедности. Пре свега, са становишта одбране руске државе, чак и у одсуству овог споразума“, закључио је амбасадор.

Антонов је навео и да се Русија залаже за сарадњу на Арктику, као и да је против претварања високих географских ширина у зону међународног ривалства.  

„Подржавамо принципе прагматичности у сарадњи на Арктику“, додао је он.

Русија и Сједињене Америчке Државе потписале су Споразум о стратешком офанзивном наоружању 2010. године. Према његовим условима, свака страна ће смањити своје стратешко офанзивно наоружање на такав начин да, седам година након ступања на снагу споразума и убудуће, њихова укупна количина не прелази 700 распоређених интерконтиненталних балистичких ракета, подморничких балистичких ракета и тешких бомбардера, 1.550 бојевих глава на њима, 800 распоређених и нераспоређених лансера ових ракета.

Споразум остајена снази десет година (истиче 5. фебруара 2021. године), осим ако не буде замењен накнадним споразумом пре тог датума. Такође се може продужити за највише пет година (односно до 2026. године) уз обострану сагласност страна.

Прочитајте још:

Коментар