„Украјина припада региону где је започео Други светски рат“, рекао је Кислица на почетку обраћања на састанку посвећеном сећању на жртве Другог светског рата. Он је истакао да је споразум Рибентроп-Молотов „поделио интересне сфере између две диктатуре“.
„Пољаци и Украјинци били су међу првим жртвама, део тог плана, када су нацистички војници са запада и совјетски са истока марширали по територији Пољске (данашња територија западне Украјине), а затим упали у балтичке земље. Совјети су након окупације убили на хиљаде Украјинаца, а приликом повлачења 1941. године су убили још више, уништавајући и палети важе објекте инфраструктуре у градовима док су напредовале нацистичке снаге“, рекао је украјински представник.
Према његовим речима, ситуација се изменила 1944. године – „совјетске трупе су у офанзиви осипале паљбу, док су нацистичке снаге приликом повлачења палиле све што је остало“.
Међутим, већина земаља је током састанка високо оценила допринос СССР победи над фашизмом.
„Само су Руси у том рату изгубили више од 20 милиона људи. Израелски народ никада неће заборавити подвиг и жртву руског народа“, изјавила је представника Израела.
Представник Белорусије је рекао да се води рат против сећања на хероје који су се борили против нацизма.
„То је цинично. То је подло и сумњиво. У томе нема никаквог јунаштва. Лако се борити против споменика, јер то није победа на бојном пољу“, рекао је он.
Стални представник Русије Василиј Небензја је позвао међународну заједницу да на време угуши зачетке нацистичке идеологије и да не допусти човечанству да потоне у бездан рата.
Како је рекао, „данас смо, нажалост, сведоци срамотних покушаја преписивања историје Другог светског рата, сведоци смо развоја погрешних концепција које негирају историју агресије или чак величају освајачку војску и колонијалну владавину“.
Небензја је додао да „постоје тежње да се избрише сећање на подвиге, да се сруше војни споменици и забрани ношење медаља и симбола одликовања који снажно асоцирају на победу“.
Према његовим речима, такви поступци се не могу оправдати, а њихови аутори никада неће успети да промене непорециву пресуду коју је донела сама историја.