Ово у емисији Свет са Спутњиком истиче председник Демократске партије Срба у Северној Македонији Иван Стоилковић, поводом актуелне ситуације изазване након што је премијер Заев у интервјуу за бугарску агенцију подигао прашину у региону.
Заев је рекао да његова земља и Бугарска имају заједничку историју од које су настале македонски народ и бугарски народ, као и македонски језик и бугарски језик, након чега је водећа опозициона партија ВМРО-ДПМНЕ затражила његову оставку и покренула протесте испред Владе и МСП-а.
Покушај рушења Владе Заева до 15. децембра
Он указује да се опозиција одлучила на протесте из простог разлога што власт није хтела да информише нити посланике у Собрању Македоније нити македонску јавност о детаљима преговора које води са Бугарском. Упућен је и позив опозиције да се у Собрању изгради заједнички став по питању преговора са Бугарском, односно, да се утврде такозване црвене линије за спорна питања у односу са Бугарском, а то су језик и историја.
„Имате прво изјаву македонског премијера који је рекао да смо ми исти народ, обраћајући се Бугарима. Када ви кажете некоме да сте исти народ, то значи да прихватате неку другу историјску чињеницу од оне која јесте стварно. Ви можете да кажете да сте сличан народ, можете да кажете да сте близак народ, али ако кажете да сте исти народ то значи да припадате једном истом корену. Ако припадате истом корену онда прихватате бугарске захтеве. И због тога је македонска јавност тако сензибилна по овом питању, јер је посумњала да је председник македонске владе и да је целокупна владајућа номенклатура прихватила скоро све услове Бугарске“, тврди Стоилковић.
Он додаје да је овај договор са Бугарском и све што се догађа у Македонији везано за такозвани историјски ревизионизам, односно, да на неки начин представља брисање историјске негативне улоге фашизма за време Другог светског рата.
Питање поверења Влади
„Спорна је реализација приче, зато што и у владајућој већини постоји веома велико незадовољство поводом оваквог интервјуа и поводом евентуалне резолуције која би дошла у Собрање. Претпоставља се да такав споразум неће проћи у македонском Собрању, и неће имати потребну већину од 61 посланика. Тако да у овом тренутку мислим да ће привремено овај процес бити одложен, што не значи да оно што је договорено неће бити реализовано, али у овом тренутку се то неће догодити“, сматра Стоилковић.
Даљи развој догађаја, према мишљењу Стоилковића, зависиће од много питања. Једно од њих је што је македонска опозиција покренула питање поверења Влади у Собрању с једне стране, а са друге стране, то што Социјалдемократски савез као владајућа партија има веома великих унутрашњих проблема везано за ове догађаје са Бугарском зато што је на овом питању и претходни македонски премијер пао 2006. године.
Стоилковић очекује да ће почетком следеће недеље бити расправа у Собрању поводом питања поверења Влади Северне Македоније, а на питање који су то захтеви Бугарске који су спорни, он каже да је то веома просто:
„Не постоји македонски језик, него постоји језик сагласно Уставу Републике Северне Македоније. Тврдња Бугарске је да је македонски језик настао декретом после 1944. године, и да је то у основи бугарски језик, са српским примесама. Мислим да се целокупни бугарски притисак састоји у томе да се призна бугарска историја македонског народа и да се тиме недвосмислено потврди бугарско порекло македонског народа“.
Прочитајте још:
- Заев одговорио бугарском министру који га је назвао Бугарином коме споро ради памет
- Македонију чека врућа зима: Заев измишља „гвоздену завесу“ — пристаје на све захтеве Бугарске