Зашто је Русија разлог трвења између Америке и Немачке

Иако је НАТО у недавно објављеном стратешком извештају окарактерисао Русију као главну војну претњу до 2030. године, међу државама-чланицама постоје значајне разлике у погледу тога како се односити према њеним „агресивним активностима“.
Sputnik

Бивши пољски министар одбране Јан Парис је у изјави за Пољски радио рекао да то питање представља разлог трвења између Немачке и Америке.

„После руске агресије против Украјине тадашњи амерички председник Барак Обама је одустао од идеје ресетовања која је постојала у руско-америчким односима, сматрао је да је политика Русије агресивна и опасна“, навео је Парис.

Истовремено, он оптужује немачке дипломате да ни до дана данашњег не желе да се помире са том променом курса, већ да и даље покушавају да се према Русији односе као према поузданом политичком и економском партнеру.

„И управо то је извор несугласица између Америке и Немачке“, рекао је он.

Стратешки извештај НАТО садржи 138 препорука како да се Алијанса трансформише до 2030. године. Главни задатак је израда нове стратешке концепције у којој је Русија главни извор претњи по трансатлантско пространство, наводи радио.

„Северноатлантски савез постоји независно од тога да ли је у току пандемија или економска криза, он даје дугорочну оцену ситуације. А та оцена је недвосмислена – Русија није поуздан партнер за мирну, нормалну сарадњу. Кршећи споразуме о контроли наоружања Русија наставља да јача свој војни потенцијал. Она води агресивну политику“, наводи некадашњи пољски министар.

Подсетимо, у извештају НАТО наводи се да Русија наставља „енергичну политику и агресивна дејства“, ометајући конструктивни дијалог.

Прочитајте још:

Коментар