„Ако се 'астанизација' баца у дипломатски промет као одраз носталгије за колонизацијом, онда ће ЕУ вероватно морати да преживи године носталгије за временима која су неповратно минула“, рекао је Лавров на конференцији за новинаре.
У вези са ранијом изјавом Бореља да Русија и Турска „астанизују“ (аналогија са астанским форматом за решавање ситуације у Сирији) сукобе у Нагорно-Карабаху, Сирији и Либији, односно изгурују ЕУ из процеса регулисања, шеф руске дипломатије је истакао да савремени свет не би требало гледати подложним подели на сфере утицаја и да за све има места уколико поштено учествују у решавању сукоба.
„Заиста се надам да ће се Европска унија понашати на модеран начин и да неће покушати да представља савремени свет као подложан подели на сфере утицаја. За све има места, уколико се при решавању овог или оног конфликта учествује поштено, а не ради добијања неких геополитичких користи и једностраних предности“, рекао је он на коференцији за штапу и додао да је Борељ забринут тиме да неко други, поред ЕУ, може да предузме проактивне кораке о Карабаху.
Лавров је рекао да не види некаквунегативну конотацију у термину који је изумео Борељ.
„Барем се надам да у ову реч коју је измислио није убацио негативан призвук. Јер, у великој мери, астански процес се обликовао у контексту сиријске кризе. Док астански формат није настао, уопште није било напретка у политичком регулисању“, подсетио је он.
Говорећи о пројектовању тог формата на друге регионе, министар је истакао да Русија, Турска и Иран нису равнодушни према ситуацији на Јужном Кавказу, јер су непосредни суседи држава тог региона.
Међутим, како је рекао, Русија свој став према ономе што се дешава изражава конкретним делима, и да се то тиче, између осталог, изјаве лидера три земље из 9. новембра и велике помоћи која се сада пружа у превазилажењу последица горуће фазе сукоба око Нагорно-Карабаха.