Уместо Сајма књига, трибине на Фејсбуку и Јутјубу

Уместо традициналног окупљања издавача и читалаца под куполама Београдског сајма, 11. и 12. децембра биће реализован дводневни трибински програм под насловом „Отклон од дистанце“, који ће заинтересовани моћи да прате уживо преко званичног „Фејсбук“ профила Сајма књига. Снимци ће потом бити доступни публици на сајамском „Јутјуб" каналу.
Sputnik

„У условима погоршања епидемије окупљање људи било би катастрофално. Сачекаћемо пролеће и видети да ли ће ситуација бити боља за одржавање те манифестације“, каже за Спутњик академик Душан Ковачевић, председник Одбора Београдског сајма књига.

Трибине под називом „Отклон од дистанце“

Током два дана, у свечаној сали управне зграде Сајма биће одржано осам разговора, у којима ће учествовати истакнути представници домаће књижевне и шире културне сцене.

Разговараће се, како је најавио Београдски сајам, о Меши Селимовићу, Бориславу Пекићу, преводилачком позиву, књижевности за децу, јубилеју манастира Шишатовац, проблему периодизације савремене српске књижевности и о начину на који су домаћи медији функционисали и функционишу у доба пандемије.

Уместо Сајма књига, трибине на Фејсбуку и Јутјубу

На трибини Књижевни амаркорд – „Дервиш и тврђава, биоскоп и књижаре – стотину и десет година од рођења Меше Селимовића“ говориће Властимир Судар, Марија Радић и Мухарем Баздуљ, „Деца у (не)времену - Књижевност за децу у ова шугава времена“ тема је коју ће разматрати Јасминка Петровић, Урош Петровић, Љубивоје Ршумовић и Гордана Главинић.

„Пронађени у преводу“ тема је за Мухарема Баздуља и Владимира Д. Јанковића, али и за Ану Ристовић и Силвију Монрос, док ће о „Култури у медијима у доба короне" разговарати Марија Ђорђевић, Мелиха Правдић, Сања Милић и Вуле Журић.

Књижевни амаркорд – „А ко је појео скакавце? – деведесет година од рођења Борислава Пекића“ назив је трибине на којој ће говорити Гојко Божовић, Небојша Брадић, Слободан Владушић и Владан Бајчета.

"Периодизацију савремене српске књижевности" разматраће Ненад Николић, Игор Перишић и Владан Бајчета, а учесници трибине посвећене јубилеју 500 година манастира Шишатовац биће Наташа Половина, Срђан Орсић и Владимир Папић.

Кризни штаб није одобрио Сајам књига

Душан Ковачевић подсећа да је Одбор Београдског сајма књига пре месец дана консултовао кризни штаб о одржавању манифестације.

„Ми смо пре месец дана питали кризни штаб да ли је безбедно оганизовање Сајма књига у преполовљеном капацитету, јер другачије не би имало смисла одржавати ту манифестацију. Њихов тадашњи одговор је био да нема услова за то, а сада је ситуација још гора“, објашњава Ковачевић.

Додаје да је био договор да се поново чују са члановима кризног штаба, али да је то сада узалудно због погоршања ситуације и уведених мера које подразумевају и скраћено радно време.

Уместо Сајма књига, трибине на Фејсбуку и Јутјубу

Ситуација је катастрофална

Ковачевић истиче да би организовање Сајма књига под куполама у овом тренутку било опасно.

„Ситуација је благо речено катастрофална и свако инсистирања на окупљању већег броја људи је опасно. Видите шта се дешава на Копаонику, а тамо се сакупило 200-300 људи. Сајмом треба да прође око 100.000 људи. То је катастрофа. Сачекаћемо да видимо развој ситуације па можда на пролеће, ако све буде добро и буде функционисало како ваља“, истиче Ковачевић.

Издавачи припремају програме

Када је Сајам књига у октобру отказан уз најаву могућег одржавања у децембру, издавачи нису желели да лише читаоце могућности да набаве књиге по повољнијим ценама као што су то чинили свих претходних година.

Организован је дводневни Фестивал књиге на Тргу Републике 24. и 25. октобра, а попусти су били обезбеђени и у књижарама.

„Имамо у плану програме током децембра, али ћемо информације о томе објавити наредних дана“, открива за Спутњик главни уредник и директор издавачке куће „Клио“ Зоран Хамовић који је и председник Удружења професионалних издавача Србије.

Ноћ књиге од 14. до 18. децембра

И издавачка кућа „Лагуна“ најавила је своју традиционалну манифестацију „Ноћ књиге“, од 14. до 18. децембра, на 62 локације у књижарама „Делфи" и Лагуниним клубовима читалаца у 30 градова у Србији и региону. Како је најављено, велики попусти примењиваће се током пет дана уз бесплатну доставу, како би се избегле гужве у књижарама.

Коментар