Овако бивши амбасадор Србије у Мексику, универзитетски професор др Душан Васић гледа на објаву америчког државног секретара Мајка Помпеа, који је на Твитеру оспорио легитимност парламентарних избора одржаних у недељу у Венецуели, а на којима је победу однела странка председника Николаса Мадура и њени коалициони партнери.
Американци критикују Венецуелу, а „гори“ им кућа
Према мишљењу саговорника Спутњика избори у Венецуели су много мање упитни од оних у Америци који су, како каже, уздрмали саме темеље САД.
„На америчкој телевизији смо видели како се испод изборних столова ваде кофери са лажним гласовима, видели смо да су исти људи гласали на два места - у две државе, видели смо да су „гласали“ и они који су преминули, да су бројани гласови стигли након завршетка избора... То није забележено ни у Папуа Новој Гвинеји. Дакле, они који су учествовали у таквој једној изборној превари, било да су сами варали или да су преварени, немају ни морално ни политичко право да суде о другој земљи. То је само рефлекс неуспелих покушаја САД и актуелне владе да сруше Мадура“, категоричан је Васић.
Победа његове партије и њених коалиционих партнера на парламентарним изборима омогућава лидеру Венецуеле да преузме пуну контролу над политичким институцијама у земљи, након што је парламент те земље пет година био под контролом опозиције. Сам Мадуро је на дан избора позвао представнике опозиције да му се придруже у апелима изабраном америчком председнику Џоу Бајдену да укине санкције против Венецуеле које је увео одлазећи председник Доналд Трамп.
Напад на Венецуелу би компромитовао Америку
На питање шта чека Венецуелу са новом америчком администрацијом, професор Васић каже да је покушај рушења режима Николаса Мадура скупо коштао Америку.
„Мислим да САД у овом тренутку не би требало да губе време са Венецуелом јер шта год да ураде то ће их компромитовати. Ако покушају да посегну за војном акцијом у ситуацији док у самој Америци „гори ватра“, где влада пандемија, а САД су светски рекордер у броју заражених, у тој ситуацији ићи на заоштравање са Венецуелом је заиста бесмислено и неће дати резултат. Међутим, оно што је веома тешко и болно за Венецуелу је то што је она у таквој блокади какву је само Куба доживела у последњих 70 година. Америка је стегла такав гвоздени обруч око те земље да се она нашла у јако тешкој хуманитарној ситуацији“, објашњава Васић.
Како он каже, за утеху је то што од 200 држава чланица УН само педесетак не признаје режим Николаса Мадура, а као председника Венецуеле препознаје Хуана Гваида који се самопрогласио лидером те земље.
„Од тих педесет земаља једну половину чине земље ЕУ, а другу земље Латинске Америке које су директно уцењене и притиснуте од стране САД. Ако тако посматрате то онда и није тако велики број земаља јер државама попут Кине, Русије и Индије не пада на памет да се поведу за САД и бране њихову намеру да потчине једну независну државу. Чињеница је да Мадуру неће бити лако, а опстанак његове власти зависи од степена економске помоћи од стране добронамерних држава. Надам се да ће и одијум против њега полако спласнути, нарочито ако се буде погоршавала ситуација у САД и ЕУ, а сва је прилика да ће тако бити“, примећује Васић.
Има ли САД у плану неког новог Гваида?
Упитан да ли ће Американци у Венецуели потражити неког новог Хуана Гваида, Васић каже да се такав човек може наћи, али да је за то потребно време.
„У овом тренутку Америка нема времена нити може да направи неког таквог. Увек ће се неко такав понудити, али тешко да ће успети да поведе народ када у томе није успео Гваидо уз такву економску, војну и политичку подршку утицајних и богатих земаља, са свим њиховим покушајима упада, диверзијама, саботажама, са целокупним арсеналом „прљаве игре“ против режима у Венецуели. Све су то САД једном покушале и нису успеле“, оцењује Васић.
Притом, како додаје, Хуан Гваидо је прокоцкао шансу коју је имао и његова политичка „звезда“ се гаси. Васић напомиње да смењени председник парламента више ни у својој земљи нема углед, а камоли у западном свету који је од њега очекивао да им заврши посао.
„Губитком функције председника парламента Гваидо је изгубио и формалну „копчу“ да буде самопроглашени председник Венецуеле. Прича се о томе да је позвао на бојкот парламентарних избора, а заборавља се да он није ни имао право да на њима учествује јер је под истрагом због оптужби да је учествовао у покушају државног удара. Сада се као дављеник хвата за сламку у последњем покушају да се одржи на власти, па ће покушати да организује такозвани „дијалог са народом“ у градовима Венецуеле, где ће питати грађане да ли су за то да парламент чији је он био председник настави да функционише, упркос изборним резултатима. Он, дакле, није само лажни председник, већ покушава да створи и лажни парламент, па је јасно да ће се још „батргати“, али полако пада у заборав“, закључује проф. др Душан Васић за Спутњик.