„Болница у рејону Мартуни биће обновљена у року од две недеље. Тамо су углавном оштећена стакла. Управо је започет ремонт у болници у Мартакерту. Тамо су стакла више поломљена, сама зграда болнице није оштећена. Носеће конструкције нису оштећене, проблем је такође у стаклу. Тамо је погођено подручје мало веће, па ће нам требати три недеље“, објаснио је Демидович.
Како је рекао, нема проблема са испоруком материјала и других средстава неопходних за поправку болница у Карабаху.
„Има довољно специјалиста и технике. Такође се врло добро разумемо са локалним властима“, додао је Демидович.
Такође је навео да руске мировне снаге активно сарађују са Међународним Црвеним крстом и планирају са њим заједнички пројекат за опремање сала за хитне случајеве.
Дефицит лекара
Нагорно-Карабах се након недавног оружаног сукоба суочава са недостатком особља у области медицинских услуга, приметио је Демидович.
„Нажалост, много лекара отишло је одавде током борбених дејстава и још увек се нису сви вратили. Истовремено су долазили специјалци из Јеревана и вршили операције. Али, ратна дејства су се завршила – и они су отишли. Због тога је и даље дефицит кадрова – у неким регионима више, у некима мање“, рекао је Демидович.
На питање да ли руски војни лекари имају потешкоћа у пружању помоћи становништву Карабаха због језичке баријере, одговорио је да мировњацима у већини случајева помажу локални здравствени радници.
Он је истакао да су током протеклих недеља руски војни лекари прегледали више од 300 становника у осам насеља Карабаха и додао да тренутно лекари раде само у Аскеранском рејону.
Према његовим речима, после Аскеранског, руски војни лекари ће највероватније наставити да пружају помоћ становницима Мартунинског рејона.
Сукоб у Карабаху
Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.
Лидери Русије, Азербејџана и Јерменије, Владимир Путин, Илхам Алијев и Никол Пашињан, потписали су 10. новембра заједничку изјаву о потпуном прекиду борбених дејстава у Нагорно-Карабаху. Како се наводи у изјави, један део региона прелази под контролу Азербејџана, стране ће разменити заробљенике, а руске мировне снаге биће распоређене дуж контакт линије и дуж Лачинског коридора који повезује Карабах са Јерменијом. Документ потписан 10. новембра представља четврти покушај постизања стабилне деескалације. Претходна три била су неуспешна.
Прочитајте још: