„У то сам више него сигуран – почињу да се заражавају и домаће животиње. И, као што видимо, визони (крзнашица из породице куна). Ако се они заражавају, зашто онда не и мачке, а ако мачке, зашто не пси и многа друга жива бића за које још не знамо да могу оболети од овог вируса. Формира се природан резервоар инфекције и ми ћемо стално црпити патоген из њега и заражавати се, све док велика већина, а још боље 100 одсто становништва, не буде вакцинисано“, рекао је Гинцбург.
Гинцбург сматра да тренутно постоје сви предуслови за то да се до новембра 2021. године реши задатак заштите становништва Русије од вируса корона.
„Главни задатак је да се омогући да се ова болест контролише вакцином, што значи да око 70 одсто становништва Русије треба да буде вакцинисано вакцином 'Спутњик Ве'“, рекао је Гинцбург за телевизију „Русија 24“. Он је додао да ће се након тога моћи рећи да је процес заиста под контролом.
Такође је нагласио да се очекује да ће Русија од јануара 2021. године почети да производи најмање шест милиона доза вакцине против короне месечно.
Раније је саопштено да Русија развија вакцину против вируса корона за животиње. Вакцина ће бити намењена веома осетљивим животињама, на пример мачкама, а првенствено ће се препоручивати фармама крзнаша.
Министарство здравља Русије регистровало је 11. августа прву вакцину на свету за превенцију ковида 19 код људи, коју је развио Научно-истраживачки центар за епидемиологију и микробиологију „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције.
Прочитајте још: