„Прва вакцина на свету против вируса корона 'Спутњик Ве' (Спутњик V), постала је мета негативних медијских напада у Русији и иностранству из конкурентних или политичких разлога“, наводи Фонд у саопштењу.
Као пример, навели су објаву да Турска, наводно, намерава да одустане од куповине руске вакцине, које су касније оповргнуте.
Фонд је истакао да „медији понекад објављују нетачне податке о карактеристикама вакцине, производњи или току преговора Руског фонда за директна улагања са потенцијалним партнерима и добављачима“.
„Данашњи случај са ширењем лажних вести о наводној намери турских власти да одустану од куповине вакцине 'Спутњик Ве', која није била тачна, постала је још један доказ објаве нетачне информације на тему руске вакцине“, нагласио је Фонд.
РДИФ је позвао медије „да провере чињенице да ли су тачне пре објављивања, укључујући тражење потврде од представника Фонда“.
Подсетили су да је Министарство здравља Турске издало званично саопштење у коме је оповргло писање турског листа „Хабертурк“ о одустајању Анкаре од куповине руске вакцине.
Раније током дана, турско издање „Хабертурк“, позивајући се на министра здравља Турске Фахретина Коџу, написало је да Анкара неће купити руску вакцину против вируса корона због непоштовања лабораторијских стандарда.
Извор из Руског фонда за директне инвестиције саопштио да се преговори са Турском о испоруци вакцине „Спутњик Ве“ настављају.
Коџа је током брифинга рекао да ће Анкара купити руску вакцину „ако успешно прође токсиколошке тестове и испуни захтеве лабораторијске праксе". Министар је приметио да су турски лекари започели тестирање руске вакцине против ковида.
Прочитајте још: