„Важно нам је да вакцина произведена у Русији прође токсиколошка испитивања и да одговара ГЛП (систему Добре лабораторијске праксе). Почињемо та испитивања. Ако све прође успешно, могу да кажем да неће бити проблема са испоруком вакцине која је произведена у Русији“, рекао је Коџа током прес-конференције у Анкари.
Вест да је Турска одустала од руске вакцине против вируса корона „Спутњик Ве“ је неспоразум, по том питању се треба руководити последњом изјавом министра здравља Турске Фахретина Коџе, саопштила је Спутњику прес-служба турског Министарства.
„Понекад дође до неспоразума. На тему руске вакцине обратите пажњу на последњу изјаву министра“, рекао је наш саговорник.
Директор Националног истраживачког центра за епидемиологију и микробиологију „Гамалеја“ Александар Гинцбург је изјавио да је Руски фонд за директне инвестиције поднео документацију за сертификацију вакцине Светској здравственој организацији, која може да препоручи вакцину другим земљама, укључујући и Турску. У овом случају, коначна одлука остаје на свакој земљи.
„На основу званичне документације наших органа могу да изјавим да је вакцина у складу са свим стандардима. Наша лабораторијска производња је сертификована према стандардима Министарства индустрије и трговине, али не и према европским телима за сертификацију. Немамо европски сертификат, али имамо руски, као што га има и целокупна наша индустрија, то је позната ствар", рекао је Гинцбург.
Додао је да Центар „Гамалеја“ никада себи није дао задатак да сертификује производњу према турским или европским стандардима и нагласио да то не говори ништа о квалитету вакцине.
Раније је лист „Хабертурк“, позивајући се на саопштење Коџе, саопштио да је Турска донела одлуку да одустане од куповине руске вакцине против вируса короне.
Извор из Руског фонда за директне инвестиције саопштио да се преговори са Турском о испоруци вакцине „Спутњик Ве“ настављају.
Министарство здравља Русије регистровало је у августу прву на свету вакцину за превенцију ковида 19, коју је развио Национални истраживачки центар за епидемиологију и микробиологију „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције.