Вакцину „Спутњик Ве“ примило 150 хиљада људи у Русији

Вакцину „Спутњик Ве“ већ је примило 150 хиљада држављана Русије, саопштио је директор Центра „Гамалеја“ Александар Гинцбург.
Sputnik
„Овај препарат је до данас примило више од 150 хиљада становника наше земље у оквиру цивилног промета. Ово је највећи број људи вакцинисаних леком против ковида 19 него у било којој другој земљи“, рекао је Гинцбург у интервјуу за телевизију „Русија 24“.

Он је додао да Руски фонд за директне инвестиције, уз чију је сарадњу Центар „Гамалеја“ развио вакцину против ковида, води преговоре о испорукама и производњи вакцине „Спутњик Ве“ са многим земљама, укључујући и Турску.

„Тренутно, уз учешће нашег института, развојног института за овај лек, Руски фонд за директне инвестиције води сличне преговоре, врло успешно, са неколико десетина земаља на нашој планети. Сви ови преговори су у различитим фазама: негде је већ започета пробна производња, негде су у току клиничка испитивања у оквиру треће фазе“, објаснио је Гинцбург.

У Русији се тренутно развија најмање десет вакцина против ковида

Он је додао да је Русија спремна да преда Турској партију вакцине „Спутњик Ве“ за спровођење експертизе и клиничких испитивања.

„Разговарамо о снабдевању Турске препаратом. Спремни смо да примимо турске колеге, разговарамо о нијансама и у најскорије време предамо потребан број доза препарата за спровођење експертизе... као и препарате за започињање треће фазе клиничких испитивања у Турској на добровољцима у тој земљи“, прецизирао је Гинцбург.

У среду је турски министар здравља Фахретин Коџи изјавио да Анкара неће куповати руску вакцину против вируса корона, јер она наводно није у складу са одговарајућом лабораторијском праксом. Међутим, Коџа је касније рекао да неће бити проблема са испоруком руске вакцине у Турску ако она успешно прође одговарајућа токсиколошка испитивања.

У августу је Министарство здравља Русије регистровало прву вакцину на свету за превенцију ковида 19, коју је развио Научно-истраживачки центар „Гамалеја“. Вакцина је названa „Спутњик Ве“ (Спутник V). Вакцина се заснива на проученој и проверној платформи хуманих аденовирусних вектора, чије су важне предности безбедност, ефикасност и непостојање дугорочних нежељених ефеката.

Прочитајте још:

Коментар