Иновација је део пројекта Електротехничког факултета Универзитета Црне Горе под називом "3ДП истраживање и иновације за Цовид-19 (3ДПРИ-ЦОВИД19)"
До краја године, казала је за Дневне новине руководилац пројекта доц. др Милена Ђукановић, завршиће и други део истраживања и понудити решење како уштедети на материјалу приликом 3Д штампања.
"Наше колеге и партнери са Универзитета Врије из Брисела, који су сами аутори једног патента маске за ковид-19 ситуацију, јако су задовољни и пуни хвале за ова открића. У скорије време очекујемо и вредне публикације наших научних резултата, али и комерцијализацију овог више него корисног 3Д штампаног производа који је брендиран у Црној Гори", најавила је Ђукановић, преноси "Блиц".
Реализација пројекта започела је 15. јуна и, према њеним речима, реализовани су сви зацртани циљеви.
"Сведоци смо да су све земље и њихови здравствени системи преоптерећени и уморени од ковида-19. Такође, и даље свим земљама недостаје потребна медицинска опрема па су зато многи 3Д штампани субјекти креирали медицинске делове отвореног извора, попут респираторних вентила, свих врста заштитних маски, заштита за лице, али такође и неке немедицинске делове који могу довести до ублажавања преноса САРС-Цов2, као што су 3Д штампани рукохвати", казала је Ђукановић.
У Црној Гори је, каже, управо иницијатива за 3Д штампану помоћ кренула од Електротехничког факултета и Научно-технолошког парка Црне Горе.
Прочитајте још:
- Како је српско-кинески тим младих научника поразио колеге са највећих западних универзитета
- Српски лекар постао милионер преко ноћи: Спасава свет од короне
- Истраживање српских научника: Пацијенти који немају симптоме ковида 19 имају више антитела