Научници су проучавали ДНК 2.700 пацијената смештених на 208 одељења за интензивну негу широм Велике Британије и дошли до закључка да пет гена повезаних са два молекуларна процеса, антивирусним имунолошким одговором и запаљењем плућа, имају кључну улогу у многим тешким случајевима болести.
Истраживање, чији резултати су објављени у часопису „Нејчр“, делимично објашњава зашто неки људи развијају тешке облике ковида 19, а такође указује на лекове који би могли да буду коришћени као терапија и који би требало да буду тестирани у склопу клиничких испитивања.
Реч је о антивирусним и антиинфламаторним лековима, међу којима се као најпотентнији истичу ЈАК инхибитори, истичу аутори студије. ЈАК инхибитори се користе у лечењу рака и инфламаторних болести, као што је реуматоидни артритис.
Тим наводи да би подстицање активности гена ИНФАР2, једног од пет који имају кључну улогу у развоју тешких облика ковида 19, могло да створи заштиту од вируса, јер највероватније може да опонаша ефекат лечења интерфероном, преноси Танјуг.