Звезда је ове сезоне довела неколико плејмејкерских опција, али ниједна се није испоставила као права.
ЛенгстонХол је доведен као примарни плејмејкер, нешто касније уговор је потписао и ТејлорРочести, а као примарни адут из олмадинског погона најављен је АлексаУскоковић.
Ипак, одлазак Лоренза Брауна у Фенербахче није био мала ствар, што је додатно потврђено и током сезоне која је увелико у току.
Како је и сам тренер првог тима Саша Обрадовић потврдио, Звезда тражи организатора игре, односно свог „генерала“.
Таквог играча црвено-бели нису имали још од одласка СтефанаЈовића лета 2017. године.
То чак ни у правом смислу те речи није био ни поменути Браун, који је представљао класу какву ове сезоне тим са Малог Калемегдана добија од Џордана Лојда.
Ни Хол, ни Рочести (који није добио продужетак сарадње) нису успели да оправдају очекивања, па се кренуло у нову потрагу...
Неки би рекли да је то била срећа, неки би рекли да је нешто друго, али Звезда је годинама путем неких „планова Б“ добијала играче који су доносили превагу у најбитнијим тренуцима.
Сезоне 2018/19 тај играч био је ФилипЧовић, који је у одсуству тада првог плејмејкера Џоа Регленда ставио терет на своја леђа и изнео га на начин на који нико није очекивао.
Био је изузетно битан фактор у освајању АБА лиге против Будућности, као и Суперлиге Србије против Партизана.
Наредне сезоне, Човић је био планиран као резервни организатор игре иза поменутог Брауна, али овог пута у Евролиги, категорији изнад оне у којој је претходно играо.
За Филипа Човића се увек говорило да је изузетан играч такмичења у којем годинама игра изузетно, што је била АБА лига, али да би проблематично било дати му одговорност у Европи.
У Еврокупу није било никаквих проблема, али су они настали играњем Евролиге којој, истини за вољу, Човић није дорастао.
То, пак, није био ни изблиза довољно валидан окидач за тортуру коју је он претрпео од сопствених играча.
„Нама је Филип можда и најбољи плејмејкер у екипи. Не кажем ја, Лорензо (Браун) је наш најбољи играч. Ипак, оно што Филип ради није за потцењивање“, причао је тада Шакота.
А, када вас сопствени навијачи вређају на домаћем паркету... онда је слање Филипа у ФМП, Звездин незванични развојни тим, била једина опција.
То што је био син првог човека клуба набацило му је превелики терет на леђа, а некима дало за право да приватне фрустрације истресу на човеку који их ни најмање није заслужио.
Човић је те 2019. био један од најзаслужнијих што се Звезда вратила у Евролигу – и то је чињеница. Био је оно што је црвено-белима било потребно.
„Човић је 'гејм-чејнџер'. Уђе са клупе и увек је спреман“, причао је доскорашњи тренер Партизана, Андреа Тринкијери.
Да ли је Звезди ове сезоне потребан „гејм-чејнџер“ за АБА лигу, или, ипак, нешто више?
И ове сезоне је Звезди потребан играч усред исте, као што то обично бива са српским клубовима. Али, ако клуб жели да се окрене својим редовима, Филип није једина опција.
Одлазак Рочестија је на утакмици 10. кола АБА лиге отворио простор за минуте Алексе Ускоковића, 21-годишњака који је претходно наступао за ФМП.
Ускоковић је заблистао са десет поена (3/4 из игре), десет асистенција, две украдене и само једном изгубљеном лоптом, за 28 минута у игри.
У мору странаца који тренутно наступају за Звезду све гласније и гласније одјекује критика јавности да недовољно српских кошаркаша добија прилику и минуте, поготово након најављене акције „Купујмо домаће“.
Неколико утакмица ове сезоне завршило је тако што су сви српски играчи у тиму црвено-белих свеукупно избројали једноцифрен број поена на крају утакмице.
Развијати домаће играче и од њих или правити „гејм-чејнџере“, или барем уносне финансијске послове, је нешто што било који српски клуб мора да ради, јер се на тај начин егзистенција неупоредиво лакше обезбеђује.
Свакако и да није неопходно по сваку цену форсирати домаћег играча, да се на крају не би дошло до неуспешног експеримента какав је пре пар година био Немања Ненадић у улози плејмејкера.
Ускоковић, за сада, има само потенцијал, али не још и квалитет. Да се његова улога мери чистим квалитетом, он не би био спреман за Евролигу.
Да ли ће Звезда изабрати њега као некога ко ће бити „бачен у ватру“? Тешко...
Циљеви клуба са МалогКалемегдана су ове године високи, као што је раније најављено, и потајно се гађа пласман у најбољих осам екипа најелитнијег европског клупског такмичења.
Ситуација у ЕЛ је за сада ни изблиза онаква каквој су се многи надали, па после 13 одиграних утакмица бележимо тек четирипобеде, уз четири пораза у низу.
Јасно је било да Рочести није оно што је Звезди тренутно потребно, па је ово тренутак да управа и стручни штаб пресеку.
Да ли довести нешто већ проверено (што је, у теорији, требало да буде Рочести), да ли прекрстити се и домаћем, младом играчу дати прилику, или... бацити се на тржиште.
Трећа опција је не само највероватнија, већ и нешто што је већ потврђено да се дешава.
Како сазнаје Спутњикспорт, Звезда је увелико у преговорима са неколико играча на позицији плејмејкера.
Две опције које су се помињале у претходном периоду су 32-годишњи Шпанац КиноКолом и 30-годишњи Француз ЕндрјуАлбиси.
Обојица су имали релативно богате европске каријере, али већ неко време нису ни близу свог врхунца, тако да је јасно да представљају краткорочно решење.
Звезда је неретко била приморана да у току сезоне крпи рупе и ово је класичан пример те ситуације. Рупа, додуше, мора да буде закрпљена, што више него јасно показују тренутни резултати.
За разлику од почетка сезоне, у овом тренутку места за грешку малтене да уопште нема.