Обојица у први план истичу да Албанију идуће године чекају избори, али ипак сматрају да ови протести неће сада довести до рушења власти албанског премијера Едија Раме.
Шта се дешава иза кулиса хаоса у Тирани
Идро Сефери има утисак да, иако је опозиција подржала ове протесте, они делују неорганизовано, јер се на улицама углавном виде млади људи који ломе расвету и сигнализацију по граду.
„Не верујем да ће то прерасти у неки велики протест тренутно, али ситуација је таква да у Албанији увек има спремности за протест. Опозиција већ дуго у том статусу и сигурно да ће притискати власт за сваки проблем који искрсне, иако она сама не учествује у овим протестима“, верује он.
Сефери каже да нису у праву они који ова дешавања у Албанији пореде са догађајем и протестима у Америци кад је убијен млади афроамериканац.
„Овде је дошло до хапшења полицајца који је убио младића, а министар полиције је дао оставку... Дакле, постоји правни епилог и политичка одговорност јер је министар дао оставку, мада је мало чудно да се све то десило, док Рама није био у земљи“, запажа наш саговорник.
Сефери не верује да је у ове протесте спољни фактор умешао прсте, уверенији је да је ово једна у низу кулминација унутарполитичког нездовољства.
Рами истекао рок употребе
Демо Бериша, с друге стране, подсећа да је опозиција бојкотовала прошле изборе и да је због тога Рама победио уз излазност од само 28 одсто.
„Дакле, имамо једнопартијски систем такорећи и све указује да је и Едију Рами истекао рок“, верује Бериша.
Саговорник Спутњика овоме додаје и да се Рама отргао контроли од својих налогодаваца са запада, пре свега Немачке и Америке од којих је својевремено добио задатак да албански национални корпус у региону држи под контролом, што може да га кошта избора.
„Рама је својом политиком изашао из делокруга онога што му је био задатак и то је да стабилизује стање у региону, а не да то питање подигне на ниво да Албанци у региону иду ка уједињењу“, објашњава Бериша.
Он каже да је очигледно шаблон који је запад зацртао у променама режима у овом региону сада крочио на тло Албаније и уверен је да међународна заједница сада тражи некога ко ће бити довољно умерен за сарадњу из Албаније.
Западу потребна свежа лица
„Очекујем да ће се појавити нова лица а велику шансу има странка Зелених која је сада у опозицији, али која већ четири године води једну стабилну проевропску, демократстку политику. Тако нешто нам и треба, јер у Албанији има много криминала као што је било и у Црној Гори“, сматра Бериша.
Током протекла четири дана, демонстранти су се жестоко сукобљавали са полицијом. Више од 100 људи је приведено, укључујући два новинара. Међу приведенима има и доста малолетних особа, пишу албански медији.
„Организатор“ побегао у мртвачком сандуку на Косово
Догађај који је запалио Албанију десио се у уторак. Клодијан Раша је усмрћен након што се није одазвао захтевима полицијских службеника да стане због кршења ноћног полицијског часа.
Премијер Еди Рама извинио се због, како је рекао, необјашњиве и потпуно неразумне пуцњаве, а министар унутрашњих послова Сандер Лешај поднео је оставку у четвртак, али то није успело да пригуши протесте, који су се проширили на друге градове.
Међутим, управо је Рамино име једно од оних које се нашло на транспарентима и које су узвикивали демонстранти тражећи његову оставку.
Главна опозициона странка Демократска странка такође је затражила Рамину оставку. Полиција је издала налог за хапшење албанског репера Аркимеда Љушаја званог Стресија, кога је означила као организатора протеста. Он је усред протеста успео да побегне од полиције и у погребном возилу превезен је на Косово.