Крајње неочекивано Стојковић је избио у први план, пошто се данима и недељама, лицитирало именима – од Владана Милојевића и Вељка Пауновића, преко Сава Милошевића, до Славише Јокановића.
Легенда југословенског фудбала појавила се у уторак на отварању јапанске фабрике гума у Инђији заједно са председником Србије Александром Вучићем.
Обратио се Пикси присутнима чак и на јапанском, што му није било тешко јер је годинама живео у Нагоји, где је првобитно био играч, касније и тренер, где је стекао статус цара.
Био је то повод да у фудбалским круговима почну да круже приче да је Стојковић нови селектор Србије и да ће он наследити Љубишу Тумбаковића, који није успео да одведе репрезентацију на Европско првенство.
Ипак, у Србији ништа није тако једноставно, самим тим ни именовање Драгана Стојковића за селектора неће ићи тако брзо и лако, јер постоје два јака разлога који „коче“ читаву причу.
Први разлог је новац, а други навијачи. То је Пикси индиректно и потврдио, дан након што је отворио поменуту фабрику гума у Инђији.
„Да ли ћу бити селектор или нећу, видећемо. Не могу да кажем ни да, ни не. Неко ко ме жели мора да ме жели комплетно. Морате сви да ме желите, да се осети подршка, жеља, воља. Видећемо, осећам подршку од људи који су ту, али треба још неке ствари да се поклопе“, рекао је Стојковић за телевизију К1.
Подсетимо, Стојковић који је иначе пета Звездина звезда је у периоду од 2005. до 2007. године био председник клуба из Љутице Богдана и тада су освојене последње две дупле круне.
Ипак, од старта је постојао сукоб с најватренијим навијачима црвено-белих.
„Од дана када сам сео у председничку фотељу нисам имао њихову подршку. Осећао сам велики отпор, иако сам важио за клупску легенду. Једноставно, нису ме волели, нити ме и данас воле, јер су код мене важила јасна правила понашања. Нисам им дозвољавао да воде клупску политику. Нису могли да уживају бенефиције. То је једина истина, мада је тужно да ми се дешавају овакве ствари на стадиону Звезде“, рекао је Стојковић, којег су једном приликом „делије“ избациле из „Ред кафеа“ када је дошао на стадион да попије пиће.
„Пришла су ми тројица младића, једног сам и препознао јер је у мојој владавини важио за вођу навијача и упитали ме: 'Ко ти је дозволио да седиш овде?'Мирно сам им одговорио да не разумем питање, али они су наставили и уз запрепашћење мојих пријатеља поручили: 'Не дозвољавамо ти да седиш овде''. Како не бих узнемиравао окружење, рекао сам да је све у реду и мирно отишао са стадиона. Ружно је што се све то десило, поготово на јавном месту“, испричао је за „Прес“ својевремено Драган Стојковић.
По одласку из Црвене звезде упловио је у тренерске воде и од 2008. до 2013. године радио је као тренер јапанске Нагоје.
И даље Стојковић није омиљен међу „делијама“, и јасно је да је том изјавом да морају сви да га желе, по свему судећи мислио и на навијаче, јер Србији не треба селектор против којег ће да буду навијачи најтрофејнијег српског клуба – Црвене звезде.
Друга препрека, односно „кочница“ на путу да Драган Стојковић буде промовисан као нови селектор Србије, јесу кинески милиони.
Наиме, Пикси је почетком године добио отказ у Гвангжу Рич енд Форсу, али су Кинези дужни према слову уговора да му исплаћују плате све до истека истог, а то је крај 2021. године.
Како је Стојковић био један од најплаћенијих тренера у Азији, и међу Топ 20 на свету, јасно је да није тек тако желео да се одрекне толиког новца.
Годишња плата износила му је 8,9 милиона долара, односно око 7,3 милиона евра, што је месечно око 610 хиљада евра.
Толико Гвангжу месечно уплаћује српском стручњаку који тренутно ужива у одмору у Србији, неретко је и у Паризу са остатком породице.
Наводно, Стојковић у уговору са Кинезима има ставку према којој у случају да пронађе нови ангажман, кинески клуб више није дужан да му исплаћује поменути новац.
Србија први квалификациони меч за Светско првенство у Катару игра крајем марта наредне године, за тада је због пандемије коронавируса померена и годишња Скупштина Фудбалског савеза Србије, па постоји теоретска могућност да Стојковић тек у фебруару или марту буде и званично изабран за новог селектора „орлова“.
Али, ко зна, можда нас ФСС пријатно изненади и до краја године саопшти вести о наследнику Љубише Тумбаковића.