Шири се ретка смртоносна болест: Умире сваки други, напада плућа и мозак, аларм у Индији

Док се Индија приближава броју од 10 милиона случајева заразе вирусом корона, изузетно ретка смртоносна инфекција позната као мукормикоза шири се овом земљом. Према ранијим наводима лекара, гљивична инфекција изазвана ковидом 19 у 50 одсто случајева завршава се смрћу.
Sputnik

Власти северних и западних индијских држава упозоравају становништво, након што су болнице известиле дасе смртоносна гљивична инфекција мукормикоза веома брзо шири регионом. Наводно је најмање девет људи умрло од ове ретке болести, док је више од стотину хоспитализовано у различитим болницама у Делхију и Ахмедабаду.

„Откако су се извештаји о овој реткој болести проширили медијима, много људи је контактирало болнице. Сада се више од стотину људи лечи од ове гљивичне инфекције у неколико болница у Делхију“, рекао је за Спутњик др Маниш Муњал из болнице Сир Ганга Рам.

Лекари истичу да игнорисање раних симптома ове ретке болести може бити фатално.

„Запушен нос, оток очију или образа и појава црних красти у носу су рани симптоми инфекције. То су знаци да одмах мора бити урађена биопсија и да се што је раније могуће почне са антифунгалном терапијом", додао је др Муњал.

Он додаје да су се случајеви инфекције појавили и код пацијената који нису имали корону, али се већина инфекција појавила код пацијената опорављених од ковида 19.

Лекари истичу да учесталост случајева, као и висок морбидитет и морталитет никада раније нису виђени и да је ситуација алармантна.

Шеф савезне државе Раџастан Ашок Гехлот такође је упозорио становнике на мукорамикозу.

„Код ове болести постоји ризик од оштећења многих органа, укључујући мозак. Упозорење на ову болест издато је у Мумбају и Ахмедабаду“, рекао је он.

Мукормикоза најчешће погађа синусе или плућа, а може довести до губитка вида, носа или виличних костију.

Ова ретка гљивична инфекција углавном погађа људе са релативно ниским имунитетом.

Прочитајте још:

Коментар