Аналитичари Института за блискоисточне и балканске студије (ИФИМЕС) појашњавају да је потез протеривања амбасадора Божовића захтевао реципроцитет друге државе, у овом случају Србије, да протера амбасадора Црне Горе Тарзана Милошевића (ДПС), преноси Танјуг.
Протеривање амбасадора је мера, прецизира се у анализи, која се у пракси ретко примењује посебно не између пријатељских и суседних држава.
Истичу да таква мера у стварности значи неку врсту предратног стања када се очекује да једна држава објави рат другој држави или да трајно наруши односе између две државе.
Вучић је, наводи се, успешно успео да избегне да упадне у замку и протера црногорског амбасадора, када би заједно са Србијом био оптужен за мешање у унутрашње ствари Црне Горе и угрожавање регионалне сарадње, мира и стабилности.
Вучић је ту замку избегао повлачењем одлуке о протеривању црногорског амбасадора чиме је осујећен Ђукановићев план изазивања нових напетости и нестабилности, који је, како се наводи, већ деценијама живео на рачун спора Београда и Приштине.
„Србија је одлуком да повуче меру протеривања амбасадора Црне Горе из Србије али и одлуком да не опозове свог амбасадора (Божовића) послала јасну и недвосмислену поруку у Црну Гору шта очекује од нове владе“, указују аналитичари ИФИМЕС-а.
Појашњавају да захтев Србији да опозове свог амбасадора и да именује новог је „грубо мешање у унутрашње ствари суверене земље“, а у пракси би то, истичу, значило, да Србија наредних кључних 7-8 месеци, колико би трајала процедура за слање новог амбасадора, не би имала свог највишег дипломатског представника у Подгорици.
Подсећају да је европски комесар за проширење Оливер Вархеји поздравио одлуку Владе Србије да повуче одлуку о протеривању амбасадора Црне Горе и позвао да Црна Гора уради исто.
Аналитичари ИФИМЕС-а сматрају да је потребно да нова црногорска влада релаксира односе са Србијом и другим суседима и предлажу одржавање заједничке седнице са владама суседних држава.
Као корак пријатељства и пријатељских суседских односа, сматрају да би Влада Црне Горе требало би, да донесе одлуку о враћању амбасадора Божовића и тиме барем делимично анулира нарушене односе између две земље.
То би, истичу, била истинска порука и потврда црногорске владе да води политику дисконтинуитета у односу на режим Мила Ђукановића.
Прочитајте још:
- Срамота одлазећег режима: Реакције из Црне Горе на протеривање амбасадора Србије
- Не треба да се понашамо као два овна на брвну: Вучић о повлачењу одлуке о протеривању амбасадора
- Кривокапић: Жалим због протеривања амбасадора, радићемо на оздрављењу односа