Русија: Вакцинисање старијих од 60 после Нове године

Особе старије од 60 година моћи ће да се вакцинишу против вируса корона после Нове године, испитивања на овој старосној групи се ближе крају, рекао је директор руског Научно-истраживачког центра „Гамалеја“ Александар Гинцбург.
Sputnik

„Мислим да се пред Нову годину завршавају испитивања на старосним групама од 60 и више година и одмах после Нове године у сертификат о регистрацији вакцине ‘Спутњик Ве’ биће званично унета дозвола да се користи од 18 година и без старосних ограничења“, рекао је Гинцбург у филму „’Спутњик Ве’. Све о првој руској вакцини против вируса корона“, објављеном на Јутјубу.

У овом тренутку могу да се вакцинишу људи од 18 до 60 година, подсетио је он.

Гинцбург је додао да је он са 68 година вакцинисан против вируса корона. Он је нагласио да је 8 месеци након вакцинације поново измерио титар антитела и да се испоставило да је он исти као и после вакцинације.   

Чување вакцине

Што се тиче чувања вакцине, директор центра „Гамалеја“ је рекао да вакцина против вируса корона „Спутњик Ве“ може да се чува на вишој температури, као што је у фрижидеру за домаћинства.

Он је објаснио да је у протекла два месеца проверавано да ли вакцина може да се чува на температури +2, +4 степена (као у кућном фрижидеру) и да се нада да ће у потврди о регистрацији моћи да се унесе допуна да ова вакцина „може да се чува не на -18, већ на температури кућног фрижидера“.

Утврђена правила за транспорт и чување руске вакцине против короне

То је заједничко постигнуће Института „Гамалеја“ и производних платформи са којима се технологија проширује, додао је Гинцбург.

До краја следеће године – довољан број вакцина за Русију

Гинцбург сматра да ће до краја 2021. године производне платформе успети да произведу довољан број доза вакцине „Спутњик Ве“ да се покрију потребе руског становништва.

Према његовим речима, тренутно у земљи овај лек производи пет предузећа, која би у јануару 2021. требало да производе 5-6 милиона доза месечно.

До данас је већ пуштено у цивилни промет за масовну производњу 350 хиљада доза вакцине „Спутњик Ве“. У магацину Центра „Гамалеја“ спремно је још 250 хиљада доза, од којих би 150 хиљада у најскорије време могле добити дозволу Росздравнадзора за слање у регионе, приметио је Гинцбург.

„До краја новембра следеће године морамо да вакцинишемо потребан број становништва како би имунитет становништва дао своје резултате“, закључио је он.   

Руски лекар: Нашу вакцину називају непровереном, а америчка настала за свега 11 месеци

Према његовом мишљењу, до краја следеће године потребе Русије за вакцином биће затворене, па ће чак „остати извозни потенцијал“.

Вакцина за председника

Гинцбург је такође рекао да се нада да ће вакцину против вируса корона примити и председник Русије Владимир Путин.

„Надам се да ће вакцина донети користи свима који су је користили, укључујући и Владимира Владимировича (Путина), надам се да ће је користити“, истакао је Гинцбург.

На великој конференцији за медије 17. децембра, Путин је рекао да се још није вакцинисао против вируса корона, јер за сада вакцина није предвиђена за људе његових година, али да ће то сигурно учинити чим буде могуће.

Вакцина „Спутњик Ве“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету. Вакцина се заснива на проученој и провереној платформи хуманих аденовирусних вектора, чије су важне предности безбедност, ефикасност и непостојање дугорочних нежељених ефеката.

Ова руска вакцина гарантује безбедност од вируса корона 96 одсто, а у случају и да човек који је вакцинисан и оболи овом инфекцијом, његова клиничка слика ће бити изузетно блага.

Прочитајте још:

Коментар