Љубинка Милинчић: Путинов „противотров“ за будуће америчко и НАТО оружје /видео/

„Русија је у поређењу са Западом заиста право невинашце“, изјавио је Путин одговарајући на годишњој прес-конференцији на питање новинара Би-Би-Сија да ли види и своју одговорност за погоршавање односа са Западом макар делимично, или сматра да је Русија у томе — невинашце.
Sputnik

Као пример, шеф државе је навео да је Москва „ослободила од совјетског диктата“ оне земље и народе који су желели да се развијају самостално (мисли се на земље Варшавског договора). Подсетио је да су је тада сви уверавали да се НАТО неће ширити на Исток, па ипак, „сведоци смо два таласа ширења, а војна инфраструктура НАТО-а се приближава нашим границама“, рекао је он.

Осим тога, шеф државе је истакао да су управо САД изашле из Споразума о отвореном небу, као и из Договора опротивракетној одбрани и Договора оракетама малог и средњег домета. При томе и НАТО и Америка стално говоре о дијалогу, не мислећи стварно на дијалог, већ на дијалог с позиција силе, имајући у виду низ ултиматума на које Русија никад неће пристати.

Наравно, Москва мора да реагује на потенцијалну опасност која долази са Запада. И зато је морала да створи „противотров“ — хиперсонично оружје какво Америка ни НАТО још немају.

Упркос свему, Русија је и даље спремна да преговара, али — нема с ким. „С нама нико не преговара“, каже Путин и обраћајући се новинару додаје: „Одговорите онда сами себи на питање — ко је невинашце, а ко је агресиван“?

Вреди подсетити да Русија по војним расходима заузима тек шесто место у свету, а испред ње су САД, Велика Британија, Кина, Саудијска Арабија и Јапан.

„Ако баш и нисмо невинашца, у сваком случају смо пристојни, спремни да разговарамо и трудимо се да дођемо до компромисних решења. Имам жељу да кажем речима Леополда, једног од јунака наших цртаних филмова: ’Момци, хајде да живимо сложно‘“, рекао је Путин.

Љубинка Милинчић у својој емисији „Мој поглед на Русију“ одговара и на следеће теме:

  • Зашто је Фонд националног благостања гаранција стабилности Русије?

Упркос економској кризи, Фонд националног благостања значајно је порастао на 13,4 трилиона рубаљa. Да ли Русија користи средства из Фонда за подстицање економије или их чува „за црне дане“?

  • Шта је Солжењицин Русији данас, 50 година након додељивања Нобелове награде?

Пре тачно педесет година Александар Солжењицин је добио Нобелову награду. Билa је то прилика да уради оно што је очекивао да ће учинити Пастернак, да ће цео свет са стокхолмске говорнице обавестити о постојању логора у СССР-у, о животу иза гвоздене завесе.

Претходне емисије „Мој поглед на Русију“:

Остале емисије „Мој поглед на Русију“ можете погледати овде.

Коментар