Када ће се у Србији вакцинисати деца против короне

Испитивање било које вакцине на деци је процес који је дуготрајнији у односу на вакцине које се испитују на одраслима, тако да у току следеће године не би требало да очекујемо да ће бити препорука за дечију имунизацију ни у свету, ни у Србији. Вероватно ће и са вакцином против короне бити исто као са вакцином против грипа- деца на крају приоритета.
Sputnik

Фармацеутска компанија Модерна ускоро ће почети са испитивањем вакцине против корона вируса на деци узраста од 12 до 17 година, док се вакцина компаније Фајзер тренутно тестира на најмлађој старосној групи, деци од 12 година. Произвођач руске вакцине Спутњик Ве, са друге стране, испитивања на деци оставља тек пошто заврши целокупан процес на одраслој популацији.

Процес испитивања вакцине на деци дуготрајан

Педијатар др Саша Милићевић указује за Спутњик да је испитивање вакцина на деци дуготрајан, озбиљнији и много детаљнији процес, него што је то случај са старијом популацијом. Према његовом мишљењу, препоруке за вакцинацију дечије популације не треба да очекујемо у току следеће године.

„Има наравно и доста људи који имају неку аверзију према вакцинацији, а поготово када је то у питању његово дете. То ће наравно моћи да се проведе када апсолутно сви будемо сигурни да нема никакве штетне ефекте, а за то је потребно време. Без обзира на та улагања, колико су лекари и научници предани, ипак је време оно што ту не може да се купи. Тако да мислим да ће за сада вакцине против ових 11 заразних болести које деца иначе примају, и остати. Не верујем да ће то моћи у току следеће године да се толико усаврши“, сматра наш саговорник.

Овај педијатар подсећа да компанија Фајзер своју идеју испитивања вакцине на деци правда тиме што су она латентни преносиоци вируса, пошто има пуно деце која без неке карактеристичне симптоматологије могу да пренесу вирус одраслима.

Деца нису приоритет код имунизације против короне

„Досадашња испитивања и искуства су показала да деца јако добро подносе корону. Наравно, било је случајева и упале плућа, било је нажалост и смртних случајева у свету, међутим, то је изразито мање него што је код одраслих особа. Из неког разлога још увек се не зна зашто је то тако, да ли се деца заразе па због тога што имају специфичан имунитет савладају вирус, или су рецептори за вирус другачији код деце па се тај вирус ковида не накачи на њихову слузницу, то се још увек не зна. То је једна заиста права енигма, некако као да још нема времена да се то испита до краја, обзиром да се испитује дејство вируса на одрасле где постоји велики број случајева. Видим да због тога и сматрају да није толики приоритет да се одређује вакцинација, односно имунизација за децу, обзиром да нису толико угрожена“, наводи Милићевић.

Када ће се у Србији вакцинисати деца против короне

Упитан, која деца не би смела да приме вакцину против корона вируса, Милићевић каже да су нуспојаве код деце једнаке онима које се могу јавити код одраслих, те да су под лупом деца која имају такозвану атопијску грађу, односно пацијенти који имају склоност да реагују алергијски, поготово ако су у породици имали такозвани анафилактички шок, то јест тако јаку алергијску, некада и смртну, реакцију на неки лек.

Која деца не смеју да приме вакцину

„Ту спадају и деца која рецимо имају алергију на храну, деца која имају екцем, то су све деца која су склона да реагују алергијски. Иначе, испитивања показују да ови новији савремени лекови рецимо 3 посто дају нежељене реакције, а код пацијената који су тежи и који леже у болницама, то иде чак до 30 посто. Па тако сваки лек као и свака вакцина сигурно ће имати неке нус- ефекте. Е сад, да ли ће ту деца која имају имунодифицијенцију односно оштећен имунитет или деца која имају хроничне болести, или она која примају лекове па због тога имају ослабљен имунитет, да ли ће они ту бити приоритет или не, видећемо, јер је велико питање како ће деца реаговати на вакцину“, сматра саговорник Спутњика.

Имунолог Радмило Петровић, апострофира да се све досадашње вакцине дају здравим особама, са јединим изузетком вакцине против грипа која се даје најпре ризичној популацији јер ова вакцина према његовим речима спречава компликације, а не инфекцију:

„Вакцина против грипа која се даје већ 70, 80 година, не спречава инфекцију сто посто. Она спречава инфекцију у мањем проценту, али спречава компликације као што је запаљење плућа, спречава смртност. Ја сам често пута говорио да је вакцина против грипа вакцина против смрти.

То ће изгледа бити и са корона вакцином, она прво треба да заштити старију, ризичну популацију, да буде што мање умирања, а тек ће касније да се направи вакцина која ће у високом проценту штитити од инфекције“.

Вакцина би децу штитила много боље него одрасле

Петровић наглашава да деца чине између 15 и 20 посто светске популације, да представљају нешто најдрагоценије, па да би их стога требало заштитити од било какве неугодне реакције. Он подсећа да би вакцином против корона вируса, једнако као и код вакцине против грипа, требало прво заштитити најризичније групе, а потом ићи на здраву популацију.

„Деца су исто осетљива као и одрасли, само они имају још очуван, зрео имуни систем, и они су мање ризични, мање оболевају. Ако неко одрастао добије неку прехладу или запаљење плућа, онда је он целог живота у ризику и приоритету, односно осетљивији је на вирус инфлуенце и на вирус короне. Свако ко је имао неку епизоду, неку инфекцију пре 5, 10, 20 година, ако је имао запаљење плућа или бронхитис и слично, његов респираторни систем је увек у неку руку мање отпоран на неку другу респираторну инфекцију, а то сад може да буде корона. Према томе, они који су тако имали те епизоде које су лако преболели, ипак су осетљивији на грип и на корону“, апострофира имунолог.

Наш саговорник закључује да би с обзиром на очуваност имуног система код деце, вакцина против корона вируса њих много боље штитила него одрасле, и оне који имају нарушен респираторни систем ранијим инфекцијама.


Сазнајте: Хоћемо ли после пандемије научнике коначно ценити више од ријалити звезда?

Прочитајте још:

Коментар