„Руски мировњаци формирали су вишенаменске медицинске бригаде да би обезбедили теренски рад војних лекара у удаљеним насељима Нагорно-Карабаха. Укупно је више од 800 становника Нагорно-Карабаха добило квалификовану медицинску помоћ у пољској болници Министарства одбране, укључујући и сто деце“, наводи се у саопштењу.
Такође се напомиње да су током протеклог дана руски војни лекари пружили медицинску помоћ за 35 становника Гишија. Грађанима су пружене консултације и заказане контроле након прегледа код терапеута, хирурга и других специјалиста.
Међу више од 60 лекара специјалиста који раде у оквиру мировне мисије у Карабаху, налазе се војни хирурзи, анестезиолози-реаниматори, терапеути и епидемиолози.
Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.
Лидери Русије, Азербејџана и Јерменије, Владимир Путин, Илхам Алијев и Никол Пашињан, потписали су 10. новембра заједничку изјаву о потпуном прекиду борбених дејстава у Нагорно-Карабаху. Како се наводи у изјави, један део региона прелази под контролу Азербејџана, стране ће разменити заробљенике, а руске мировне снаге биће распоређене дуж контакт линије и дуж Лачинског коридора који повезује Карабах са Јерменијом. Документ потписан 10. новембра представља четврти покушај постизања стабилне деескалације. Претходна три била су неуспешна.
Прочитајте још: