„Драги Кристофе, желео бих за крај да се опростим од Вас афоризмом писца Михаила Жванецког, који је недавно напустио овај свет. Како нам је жао што напокон одлазите“, рекао је Пољански Хојсгену.
Пре тога је немачки дипломата, сумирајући резултате чланства Немачке у Савету безбедности, посаветовао Пољанском да прочита чланак „Шпигла“ о „покушају ФСБ-а да отрује господина Наваљног“. Пољански је на то одговорио да његов немачки колега не може без критиковања Москве, иако је састанак био посвећан другој теми – иранском нуклеарном споразуму.
Он је код Хојсгена приметио „неку зависност“. Руски представник је изразио наду да ће након 1. јануара тај „болестан симптом“ који Хојсген има, проћи.
Ипак, прокоментарисао је вести о „случају Наваљни“ које се појављују у последње време, уверивши да ће „пре или касније морати да се одговара за кампању клевете“ коју Берлин покреће на предлог Наваљног.
Подсетио је немачког колегу да Русија још увек није добила одговор не само на бројна питања, „већ и пет званичних захтева руског Државног тужилаштва за правну помоћ“.
С тим у вези, додао је да је „рећи да немачка страна озбиљно приступа овој причи без тога једноставно смешно“.
„Верујемо само чињеницама које не изазивају сумње. У конкретном случају, степен апсурда новинарских тврдњи које сте поменули једноставно превазилази све границе. Чак је некако незгодно да такву тешку и непрофесионалну глупост промовишете Ви, Кристофе, који сте политички дипломата са репутацијом озбиљног, чак и врло емотивног човека“, закључио је представник Русије у Савету Безбедности.
Кина: „Широко вам поље, амбасадоре“
Сличну изјаву на рачун Хојстена изнео је и заменик сталног представника Кине при УН Ген Шуан, оптужујући немачког представника за злоупотребу боравка у СБ ради организације „злонамерних напада“ на друге чланове организације.
Према речима Шуана, Хојстен је на тај начин „тровао радну атмосферу“.
„Желим од срца да пожелим: Широко вам поље, амбасадоре Хојстен“, рекао је кинески представник.
Подсетимо, прошле недеље Наваљни је синхроно са америчким телевизијским каналом Си-Ен-Ен, немачким часописом „Шпигл“ и порталом „Белингкет“, који је познат по антируским завереничким чланцима, објавио материјал у коме тврди да зна имена осам „официра ФСБ-а“ који су, према његовим речима, више пута покушавали да га отрују, али без успеха. Наваљни тврди да су „официри ФСБ-а“ путовали за њим у руске регионе, укључујући наводно и Новосибирск и Томск, о чему он раније није знао. При томе он није навео доказе да су ти људи починили било какве конкретне радње које су довеле до тровања.