Цар Душан, кнез Милош... Руси осликали српске великане — у граду на Морави освануле таблe на улицама

Седам оригиналних информационих табли са портретима српских историјских личности, које су насликали руски академски сликари и ученици једне српске уметничке школе за седам централних улица у Чачку које носе имена тих српских великана, свечано су откривене у граду на Морави.
Sputnik

Иницијатор ове акције је Ксенија Радојичић, наставница руског језика и оснивач клуба „Ксенија — руски језик”, који се бави промоцијом руског језика, књижевности и уопште руске културе, а табле су део пројекта „Волим своју земљу, волим свој град“.

Табле су постављене испод официјалних табли са називима улица, а посвећене су Војводи Степи, цару Душану, кнезу Милошу, Јовану Обреновићу, доктору Кужељу, Жупану Страцимиру, доктору Драгиши Мишовићу.

На таблама су насликани њихови ликови и сцене из живота, а поред тога, на српском, руском и енглеском језику наведени су и историјски подаци о личностима.

„Циљ пројекта је био да прикажемо најлепше моменте из наше историје и да се подсетимо великана који су нас задужили својим ликом и делом. Такође, један од циљева је и јачање пријатељских веза између Србије и Русије, тачније града Чачка и градова Краснодар, Дмитровск и Новоросијск“, рекла је Радојичићева.

Информационе табле су заједничко дело руских академских сликара из Краснодарског краја и ученика Уметничког одељења Машинско-саобраћајне школе из Чачка.

Цар Душан, кнез Милош... Руси осликали српске великане — у граду на Морави освануле таблe на улицама

Радојичићева је навела да је Чачак у протекле две године био домаћин ликовне колоније и угостио академске сликаре са југа Русије, који су толико били одушевљени српском историјом да су ове године планирали да направе ликовну колонију посвећену нашим историјским личностима, али је пандемија вируса корона покварила те планове.

„Корона је то спречила и они нису могли да дођу, али су се заиста потрудили да то савршено осликају и да то прикажу на најбољи могући начин“, истакла је Радојичићева.

По њеној оцени, најзначајнија табла је посвећена Жупану Страцимиру, брату Стефана Немање, чија се задужбина — Саборни храм Вазнесења Господњег из 12. века налази у центру Чачка.

Како наводи Радојичићева, уметници су табле, које су образовног, уметничког, информативног и туристичког карактера, урадили на основу историјских података, који су прикупљени у сарадњи са српским историчарима, али пошто ни у једном историјском извору не постоји лик Жупана Стацимира, руска уметница Ирина Абрамова њега је осликала по својој замисли, на основу целокупне литературе о Немањићима и фресака свих Немањића.

Радојичићева истиче да ће рад на овом пројекту бити настављен и план је да га следеће године прошири на још десетак улица у Чачку.


Ксенија Радојичић била је гост „Спутњик интервјуа“ у ком је говорила о активностима клуба „Ксенија — руски језик” и, између осталог, положају руског језика у Србији.

Коментар