Обраћајући се присутнима, заменик градоначеника Београда Горан Весић се захвалио свима који су дали допринос да споменик буде оно што јесте данас.
Он је навео да споменик представља коначну победу политике у Србији и да наша земља треба да буде поносна на своју историју.
„Споменик је од данас у власништву Града Београда и стајаће вековима. Биће место где ће долазити наши гости да се упознају са тим ко смо и одакле смо“, рекао је Весић.
Министар спољних послова Србије Никола Селаковић рекао је да жели да што пре Срби са свих страна света дођу и стану пред великог жупана српског и поведу са собом своју децу и допусте да им тај спомен-комплекс прича једну причу, која се раније кроз песме преносила и са колена на колено.
Како је истакао, уз Храм Светог Саве, ово је изузетно важан догађај у културној историји Београда, Србије и спрског народа.
„Било је потребно много тога да се догоди да би смо овај дан дочекали. То је доказ да није битно колико су велики непријатељи који стоје пред нама, колико је важна велика идеја за коју се боримо. Ту велику идеју у српском роду утемељио је велики жупан Стефан Немања коју су на духовној и световној страни надограђивали његови синови, њихови синови, њихових синова синови, а данас ми као њихови чукун унуци имамо прилику да покажемо где ми стојимо и какав однос према тој идеји имамо“, рекао је Селаковић.
Руски амбасадор у Београду Александар Боцан-Харченко рекао је да је споменик духовни и културни пројекат и представља круну свега што су Руси и Срби у току ове године успели да направе.
„Задовољство је да Руси дају свој допринос у стварању величанствених објеката у Србији“, рекао је амбасадор, подсећајући на недавно завршене радове у Храму светог Саве.
Он каже да је убеђен да је скулптор успео да у споменик угради основни садржај онога што је Стефан Немања направио за српски народ.
Представник тима вајара Александра Рукавишњикова Олег Ласкарев поздравио је присутне у име свих вајара, честитавши, како је рекао, велики дан за Србију.
Он је рекао да је израда споменика за Александра Рукавишњикова била велика част, подсећајући да је он познат вајар у Русији, али и у свету.
„Од посебног значаја за њега је то што ће споменик стајати у братској Србији и њеном главном граду Београду“, рекао је Ласкарев.
Он је на свечаности у Скупштини града прочитао писмо руског вајара у којем је Рукавишњиков изразио жаљење због немогућности да присуствује скупу „на овај историјски дан“.
„Док сам се спремао за рад и стварао споменик много сам сазнао о животу и достигнућима Стефана Немање. Био је дуг и напоран посао, али који је успешно завршен заједничким напорима. Захваљујем свима који су учествали", рекао је Рукавишњиков у писму.
Он је изразио наду да ће споменик бити симбол уједињења Срба.
„Од срца желим мир и просперитет вашој предивној земљи Србији“, закључио је руски вајар у писму.
Споменик оснивачу српске државе висок је 23 метра и највиши је у Београду. Направљен је у бронзи и у деловима је допремљен из Русије.
Откривање споменика је планирано за 27. јануар 2021. године.
На чело организационог одбора за откривање постављена је министарка културе Маја Гојковић.