Због пандемије вируса корона дочек Нове године у Москви, као и другим руским градовима, неће личити ни на један претходни — неће бити масовних окупљања, традиционалних народних шетњи, нити великих славља на каква су Руси навикли. Отказан је и главни московски зимски фестивал „Путовање у Божић“...
По указу градоначелника Москве Сергеја Собјанина престонички ресторани, кафићи, барови и ноћни клубови неће радити од 23 сата до шест ујутру. Та мера остаће на снази до 15. јануара.
У новогодишњој ноћи биће затворени и московски паркови и сва клизалишта, а већина фирми одустала је од новогодишњих корпоративних прослава.
Хтели – не хтели, Руси су приморани да коригују своје планове и врате се традицији дочека Нове године код куће. Уосталом, за Совјете и Русе Нова година се одувек сматрала породичним празником, која се слави у кругу најближих, уз богату трпезу, неизоставну руску салату, мандарине и шампањац.
Традиција прослављања Нове године у Русији је започета још за време цара Петра Великог, који је 1699. године Указом одредио да се Нова година прославља као у Европи — 1. јануара, а не 1. септембра, како је било до тада. Управо је он увео праксу да се куће украшавају гранама четинара, да се у новогодишњој ноћи праве ватромети, организују празнични фестивали и зимски сајмови...
После Октобарске револуције, нове совјетске власти су укинуле Божић и Нову годину, а јелку забраниле. Тако је било све до средине тридесетих година прошлог века, када је празник „рехабилитован“ — на градске тргове враћене новогодишње јелке, а Нова година се поново јавно славила... Деда Мраз је први пут и званично добио помоћницу — своју унуку Сњегурочку.
Од 1947. године 1. јануар постаје нерадни дан, а појава телевизије коначно је учврстила обичај чекања Нове године у кући — сви су седели за препуним столом и гледали новогодишњи програм.
Главна јелка Русије, која по правилу мора бити највећа и најлепша, традиционално се поставља у Кремљу. Ове године је то 96-годишња лепотица, висине око 25 метара. Пречник стабла је 60 центиметара, а ширина грана 10 метара. За њом се трагало око пола године, а свечано је допремљена из Подмосковља камионом, који је возио Деда Мраз.
Корона доноси и друге новине, па је пракса „наручивања“ Деда Мраза који заједно са Сњегурочком долази у московске куће да деци исприча бајку и подели поклоне ове године промењена. Појавио се нови тренд — Деда Мраз са антителима. Деда Мразеви и Сњегурочке који су прележали корона вирус у огласима нуде „расположење без ризика по здравље“ и на увид дају резултат теста на антитела. Иако скоро дупло скупљи, Деда Мразеви са антителима су тренутно популарнији и траженији од „обичног“.
Ипак, већина родитеља је решена да ангажује „онлајн Деда Мраза“, који ће дистанционо честитати малишанима Нову годину.
Истраживања показују да се новогодишње жеље готово нису промениле. Деца као и обично маштају о играчкама, а одрасли желе добар посао, породицу на окупу и добро здравље.
Руски председник Владимир Путин ће Нову годину традиционално дочекати у друштву породице и пријатеља, а у новогодишњој ноћи подићи ће чашу и наздравиће — за Русију.
Новинарка Спутњика Оливера Икодиновић у видео-блогу „Моја Русија“ води вас сваке друге недеље на вама позната, али и скривена места Москве и Русије. Завирите са нама у различите кутке Русије и њене престонице, упознајте њихове лепоте и традицију и осетите дух земље и душу Руса.
Прочитајте још: