Средином марта стало је све – од кошарке у Америци и Европи, преко фудбала, рукомета, одбојке, тениса, свих тимских и индивидуалних спортова.
На почетку пандемије ништа се није знало, сви су из предострожности отказивали такмичења и у једном тренутку поставило се питање – да ли ћемо уопште гледати врхунски спорт у 2020?
Први велики спортски догађај који је био отказан је тениски Мастерс Индијан Велс.
Деветог марта десило се оно што ће само покренути лавину. Организатори турнира проценили су да је велики ризик одржати такмичење на ком учествује велики број спортиста.
„Сувише је велики ризик за здравље становништва да се одржи турнир овакве величине. Није у интересу навијача, играча и локалног становништва да турнир буде одржан. Сви заједно морамо да покушамо да заштитимо заједницу од коронавируса“, писало је у саопштењу.
Свет је био у шоку, а у још већем остаће три дана касније. Око три ујутру по централноевропском времену НБАлига је суспендовала сезону.
Француски кошаркаш Руди Гобер добио је позитиван тест и комесар Адам Силвер моментално је зауставио машинерију каква је најјача кошаркашка лига на свету.
У том тренутку размишљало се о отказивању великих репрезентативних такмичења попут Европског првенства у фудбалу и Олимпијских игара, али је тињала нада да би ови догађаји могли да се одрже јер су „тек“ на лето „када вируса неће бити јер не опстаје на високој температури“.
Наравно, ово ће се касније испоставити као нетачно.
Средином марта и Србија је ушла у ванредностање, те су стопирана сва спортска такмичења. И не само то:
„Од понедељка нема спорта, нема тренинга, нема теретана - али опширније тиме ће се премијерка више бавити на седници Владе“, рекао је председник Вучић, после саопштавања да неће радити школе, вртићи, кафићи.
Уследио је апсолутни тајац, Србија и готово све земље света увеле су ванредно стање и живот као пре је стао.
По проглашењу ванредних стања огласиле су се и велике светске спортске организације. Међу првима потез су повукли челници Европског првенства који су саопштили да се ЕУРО помера за 2021.
У отприлике исто време премијер Јапана Шинзо Абе саопштио је вест која је била неизбежна – Олимпијске игре се померају за 2021. годину.
„Након што је разговарао са Томасом Бахом, председником Међународног олимпијског комитета, премијер Абе је у разговору за медије објаснио како су се њих двојица договорили да се Олимпијске игре не откажу, већ помере за лето 2021“, писало је на званичном Твитер налогу јапанског председника Владе.
Отказивање највећег спортског планетарног догађаја значило је да неће бити кошаркашких квалификација које су требало да се одрже у Београду.
Лоше вести за љубитеље спорта наставиле су се и у априлу. Почетком овог месеца први пут од Другогсветскогратаотказан јеВимблдон.
Отворено првенство Велике Британије требало је да се одржи од 29. јуна до 12. јула, затим и да се пребаци за октобар, али су челни људи "Ол Ингланд Клуба" на крају пресекли и донели најтежу одлуку за турнир.
За догађаје попут Европскогпрвенства, Вимблдона и Олимпијскихигара знало се да се неће одржати у 2020, али многи други били су у „ваздуху“.
Они профитабилни нашли су начин да заврше текуће сезоне, а они којима се није исплатило одлучили су да окончају такмичарске године – неки без шампиона, неки са.
Тако рецимо АБА лиге није добила шампиона, иако су из Партизана тражили да је поштено да се њима да титула јер су били први пре прекида, док је у Суперлиги Звезда проглашена прваком с обзиром да је била на корак до новог трофеја.
Евролига спада у мање профитабилна такмичења и Ђорди Бертомеу одлучио је да откаже сезону.
Елитно европско кошаркашко такмичење касније је објавило да ће се сезона 2019/2020 практично поновити у 2020/2021, односно да неће бити новихтимова, ни у Евролиги ни у Еврокупу.
Ово је био велики ударац за КК Партизан који се налазио у феноменалној форми и био је један од главних кандидата да путем Еврокупа или АБА лиге избори пласман у Евролигу.
Међу првим великим клупским такмичењима наставила се Премијер лига, али без навијача, са строгим Ковид протоколима – фудбал какав се пре није видео.
Спортски фанатици прихватили су оно што им је понуђено, а убрзо се вратило још једно профитабилно такмичење – НБА.
Најјача кошаркашка лига и пре је важила за једну од најбољих спортских организација на свету, а током јула, августа, септембра и октобра само су зацементирали своје место на врху.
НБА је организован у никад виђеном формату – „мехуру“. Двадесет и две екипе нашле су се у Дизни свету у Орланду – комплексу који се простире на десетине хиљада километара квадратних.
Кошарка је настављена, ниво је игре био је на невероватном нивоу и што је најважније – током три и по месеца лига није регистровала ниједног зараженог у „мехуру“. Нула.
То је била велика победа за НБА и за спорт.
Година је настављена, навикли смо да живимо са короном, те су се и спортови прилагодили.
Тренутно нас овај вирус не спречава да гледамо најбоље спортисте света, а надамо се да ће тако бити и у 2021. када нас очекују Европско првенство у фудбалу и Олимпијске игре као два највећа спортска такмичења.
Наравно, ови догађаји неће бити употпуњени уколико на трибинама не буде било навијача. Налазимо се у моменту у ком смо навикли да нема људи у дворанама и на стадионима, али управо они догађај чине бољим.
Ова година то нам је ускратила и тако ће бити у првој половини 2021, а сви се надају да бисмо негде од лета могли да видимо навијаче у пуном капацитету на трибинама.