Снажан контраст између Вухана и Њујорка у новогодишњој ноћи покренуо је бурну расправу на друштвеним мрежама о томе да ли је Америка требало да прихвате приступ Пекинга у решавању пандемије коронавируса.
Фотографије које приказују празне улице на Тајмс скверу, у нормалним околностима епицентру весеља у новогодишњој ноћи, прошириле су се друштвеним мрежама, а неколико коментатора приметило је да је расположење било знатно празничније у Вухану, кинеском граду у коме је ковид 19 први пут откривен.
Живот у Вухану углавном се нормализовао након што је град био подвргнут озбиљној блокади која је трајала више од 70 дана.
Њујорк је усвојио сличне, мада мање рестриктивне мере, откако је вирус у Сједињеним Државама откривен у марту, али се још увек бори да обузда вирус.
Становници Њујорка позвани су да током празника остану код куће.
Контрастне слике које као да показују паралелну стварност изазвале су бројне рекације, од којих су неке врло провокативне.
Многи су за ову ситуацију кривили америчко руководство за лош национални одговор на ковид 19.
Други су заступали геополитички став, рекавши да су фотографије доказ да су Сједињене Државе „царство у колапсу“.
„Фотографије шаљу поруку да је Америка сломљена, а Кина нова суперсила“, написао је један коментатор.
У бројним твитовама Кина је оптужена да је одговорна за празне улице Њујорка, што је покренуло велику дебату о одговорима Пекинга и Вашингтона на здравствену кризу.
Неколико корисника Твитера тврдило је да је Њујорк могао прославити Нову годину као и обично да је наметнуо „стварно” закључавање као што је то учинио Вухан још у фебруару.
Међутим, други коментатори су истакли да би опонашање блокаде у Вухану било врло контроверзно, јер су кинеске власти забарикадирале - а у неким случајевима и завариле - врата стамбене зграде како би спречиле становнике да напусте домове.
Иако су многи поздравили кинески одговор на избијање здравствене, ефикасност таквих драконских мера још увек није јасна.
Иако многи тврде да су закључавања помогла да се смањи притисак на здравствене системе, бројна истраживања су довела у питање да ли је та мера заиста ефикасна за контролу вируса. Истраживања наиме нису открила јасну везу између стопе смртности и нивоа закључавања, али су утврдила да су оштрије мере проузроковале озбиљну економску штету, попут пораста незапослености, преноси РТ.