Бивши директор Звезде за Спутњик о странцима у српским клубовима, Радоњићу, новом Кукочу

Давор Ристовић, бивши директор КК Црвене звезда, причао је за Спутњик о проблему великог броја странаца у српским клубовима, сезони Црвене звезде, тренеру Дејану Радоњићу...
Sputnik

Ристовић, који од 2019. ради као агент у агенцији Октагон, изашао је из функционерског посла после више од 15 година радећи, прво у ФМП-у, а потом и Црвеној звезди.

У клубу са Малог Калемегдана провео је седам година, током његовог боравка клуб је бележио најбоље партије у новијој историји, а 2018. одлучио је да оде.

Москва одвраћа Милутинова од чари НБА лиге

Од претпрошле године ради у Октагону и у разговору за Спутњик дотакао се неколико тема, од којих је једна била и ова сезона Звезде.

„Нисам био велики оптимиста поводом резултата ове године у Црвеној звезди зато што је урађена грешка из претходне сезоне када је дошао велики број странаца“, рекао је Ристовић.

Звезда није имала добар почетак године, тренеру Саши Обрадовићу било је тешко да пронађе праву хемију између играча и после неколико месеци дошло је до разлаза.

„Лично не верујем у ту причу (довођења великог броја странаца) у овом региону, гледајући претходних десетак година, домаћи играчи су били ти који су доносили резултат. Нормално уз помоћ странаца, али ти странци су били само један део, није се све вртело око њих. Овде је ситуација другачија и зато мислим да је цела ова прича од старта била предодређена да оде у правцу у ком то није била жеља управе клуба и стручног штаба“, додаје бивши директор Звезде.

У Звезди тренутно игра седам странаца, а Ристовић сматра да сви они неће дочекати крај сезоне у црвено-белом дресу.

„Доласком Радоњића неке ствари ће се променити. Када то кажем, мислим да ће домаћи играчи имати више простора за игру и да ће бити више у првом плану. Не мислим да ће овај број странаца остати до краја сезоне. Мислим да ће сигурно неко од њих да отпадне“.

На претходна три меча то се и десило, момци попут Огњена Добрића и Алексе Раданова имају много већу улогу, а шансу су добили и Бориша Симанић, Алекса Ускоковић...

Добрић је у победама над Панатинаикосом и Задром био један од најбољих играча на терену и чини се да је њему највише пријала промена тренера.

„То је моје мишљење јер знам како функционише тренер Радоњић, знам на који начин ради. Сигуран сам да би свима било много лакше да је он постао тренер у мају, јер био цео ростер био другачији“, рекао је Ристовић.

Са бившим директором Звезде разговарали смо 31. децембра и тада нам је открио да зна да би три или четири српска играча била данас у тиму да је Радоњић дошао летос.

„Мислим да би и неки домаћи играчи, који тренутно не играју у Црвеној звезди, сада били ту. Они су имали велику жељу да дођу и буду ту, али једноставно нису се неке ствари поклопиле. Ова година ће бити турбулентна до марта, очекујем да тренер Радоњић да послаже ствари до тог периода када и следе најважније утакмице“.

Ристовић није желео о именима.

„Не бих о именима, али сам сигуран да постоји три или четири играча која су била расположена да дођу у Звезду и које би Радоњић узео у обзир. Верујем да би сада били у тиму, као и да би овај тим од 13/14 играча имао максимум три или четири странаца, не би их било седам“.

Ове речи пар дана после потврдио је и Небојша Човић у интервјуу за Моцартспорт.

Председник КК Црвена звезда рекао је да поједини српски кошаркаши нису дошли у клуб јер је то била одлука Саше Обрадовића.

„Отприлике све оно што смо хтели да доведемо – довели смо. Није било неких великих одступања. Али јесте било неких догађаја попут тога да се тренерима доста широка лепеза играча у понуди које су они одбијали да доведу. Једноставно, нису хтели да их доведу. Ми смо ове године у понуди имали Луку Митровића, Немању Дангубића, Немању Недовића, Драгана Апића, Јаку Блажича... Толико о оној причи да Небојша Човић одређује тим или да упада у свлачионицу“, рекао је Човић.

Из овога се извлачи закључак да је Саша Обрадовић тај који није желео поменуте српске играче, што је у реду, али гомилање великог броја странаца касније га је коштало функције у Звезди.

Са Ристовићем смо се дотакли и приче о младим талентима где нам је открио како у кадетском тиму Звезде стасава нови Тони Кукоч.

„Истакао бих момка који се зове Лазар Гачић. Има 15 година, висок је 212 центиметара и игра на крилној позицији. Нови Тони Кукоч, ми знамо да играче не треба да хвалимо, али овакав таленат се скоро није појавио у региону. Члан је Црвене звезде и тамо наступа у кадетској и јуниорској екипи. Иде добрим путем и сигуран сам да ћете о том момку чути много тога“, каже Ристовић.

Звезда је летос објавила да је са суперталентованим Гачићем потписала вишегодишњи стипендијски уговор.

„Пре потписивања уговора добио сам само један савет од родитеља, а то је да наставим да радим још јаче, више и тако испуним свој сан да постанем првотимац Црвене звезде. Нисам ока склопио ноћас, било је пуно тензије и узбуђења јер ов је велики корак , али за сада само један ка мом циљу и као што сам рекао сну, јер смо сви у породици велики Звездаши“, рекао је Гачић и додао:

„Сада остаје да јако радимо, имамо добар тим, и очекујем да се у нашој конкуренцији боримо за титулу уз напредак свих нас као играча“.

Поред талентованог 15-годишњака Ристовић је истакао и бека Партизана Огњена Станковића.

„Други играч који ми је интересантан – Огњен Станковић. Наступа у Партизану, прави бек какве је Партизан избацивао. Та два момка добро да запамтите, а има их још“, рекао је Ристовић и додао да се ускоро спрема Октагон камп на којем ће учествовати многи талентовани играчи.

Кратко смо се осврнули и на ситуацију Вање Маринковића који игра у Валенсији, али се тренутно опоравља од повреде рамена.

„Вања има повреду рамена, опоравак иде одлично. Очекујем да ће до фербуара бити спреман да се врати. У добро је ситуацији, свиђа му се клуб, град, али тек је кренуо у озбиљну кошарку, тек сазрева и најбоље године су пред њим“.

На крају смо се дотакли и агенције Октагон.

„Позив Октагона је дошао неочекивано од једног од три главна сениор директора за Европу – Марка Јелића. Он ми је објаснио читаву структуру. Пре седам година отворен је и Октагон Европа, а идеја је била да се групишу најбољи европски агенти. Канцеларија у Београду покрива цео регион бивше Југославије“, закључио је Ристовић додавши да му је драго што је остао у кошарци у којој је цео живот и да ужива у послу.

Ко је „амерички Радивој Кораћ“ који је збунио Радоњића /видео/

Вечити ривали у потрази за хемијом

Звезда убедљивом победом ушла у 2021. годину

Коментар