Судија лондонског Окружног суда Ванеса Барејтсер је оценила да би изручење била репресивна мера која би штетно утицала на Асанжово ментално здравље, што би могло да резултира повећаним ризиком да почини самоубиство.
Тужилаштво САД је најавило да ће се жалити на пресуду.
Адвокати оптуженог Аустралијанца су бранили Асанжа аргументима да се он понашао као новинар и позвали су се на Први амандман у којем се посебно наглашава слобода говора за објаву докумената које су разоткриле недозвољене радње америчке војске у Ираку и Авганистану.
Америчке власти терете Асанжа (49) за заверу за поседовање и откривање националних одбрамбених информација, заверу за упад у компјутер, поседовање националних одбрамбених информација (седам тачака) и откривање националних одбрамбених информација (девет тачака). За то би пред америчким судовима могао да буде осуђен на максималну казну до 175 година затвора.
С друге стране, шведске власти га оптужују за сексуално узнемиравање и силовање, због чега се од јуна 2012. крио у Амбасади Еквадора у Лондону, страхујући од изручења тој скандинавској земљи.
Прочитајте још: