„Ситуација у Сирији на терену се стабилизовала, али би и даље могла да ескалира и сложена је. И даље постоје тензије на територијама које нису под контролом Дамаска – у Идлибу, области око Еуфрата и Ел Танфу. Хуманитарни и социјално-економски проблеми су критични и погоршани су услед пооштравања унилатералних санкција и у светлу пандемије вируса корона“, рекао је Вершињин.
С тим у вези, заменик руског министра иностраних послова је рекао да се у „области око Еуфрата примећује ескалација напетости у вези са активизацијом ДАЕШ-а, као и сукобима који и даље трају између курдских СДС и племенских савеза, СДС и протурских формација у опсегу зоне операције 'Извор мира', у области насеља Ајн-Иса“.
Сиријцима ускраћено право бирања сопствене власти
Истовремено, Вершињин се осврнуо и на апеле неких земаља да не признају председничке изборе у Сирији који су планирани ове године, рекавши да они подривају стабилно функционисање државних институција у земљи.
„На неким међународним платформама већ се чују изјаве о хитном усвајању новог Устава и непризнавању предстојећих нових председничких избора у Сирији. Сиријцима фактички ускраћују право да бирају сопствено руководство и истовремено подривају стабилно функционисање државних институција“, изјавио је он.
Заменик министра је нагласио да резолуција 2254 Савета безбедности Уједињених нација и правила процедура уставног одбора „директно прописују унапређење политичког процеса, који воде и реализују сами Сиријци без спољног мешања и наметања вештачких временских рокова“.
„Управо на тој основи је могуће дугорочно политичко решавање ситуације у Сирији“, закључио је високи дипломата.
У складу са актуелним сиријским Уставом, председнички избори би требало да буду одржани 2021. године. Раније је председник Сирије Башар Асад изјавио у интервјуу за Спутњик да би почетком ове године могао да донесе одлуку о учешћу на председничким изборима.
Прочитајте још: