Руски посланик рекао под којим условом СТАРТ 3 има шансе да „преживи“

Председник одбора Државне думе Русије за међународне односе Леонид Слуцки сматра да је за успешно продужење Споразума о смањењу стратешког офанзивног наоружања (СТАРТ 3) потребно да се САД што пре изјасне, а идеално би било – на дан инаугурације новоизабраног председника Џоа Бајдена. Како каже, тада постоји шанса да се Споразум спасе.
Sputnik

Слуцки је објаснио да из Бајденовог тима стижу „очекивани сигнали“ – Џејк Саливан, којег новоизабрани амерички председник намерава да именује за саветника за безбедност, саопштио је да намерава да се договара о питању продужења Споразума. Према речима руског посланика, Саливан је истовремено поновио „мантре“ о потреби да се „казне“ одговорни за митске сајбер-нападе који се и даље приписују Русији.

„Тешко је не сложити се с првим делом његове тираде. Заиста, СТАРТ 3 треба продужити, пре свега, због гарантовања поштовања система нуклеарног обуздавања. Став Русије је познат. Ми се генерално залажемо за његово продужење и спремни смо да дискутујемо о опцијама за временске оквире. Али практично нема времена за то, јер Споразум може престати да постоји већ за месец дана – 5. фебруара. Стога је за његово успешно продужење потребно да се америчка страна изјасни што пре, а идеално – баш на дан инаугурације Џоа Бајдена 20. јануара. Тада има шансе да се СТАРТ 3 спасе“, рекао је Слуцки новинарима.

Бајден спреман да покаже мишиће Русији, али и да сарађује са њом у контроли наоружања

Према његовим речима, други део изјаве у вези са сајбер-нападима је „знак наслеђа антируске политике администрације Доналда Трампа и Барака Обаме“.

„Осим тога, Бајден је већ био један од главних иницијатора обуздавања Русије. Међутим покушаји 'кажњавања' у стилу новог highly likely (врло вероватно) тешко да ће имати неки резултат. То је евидентно“, додао је.

СТАРТ 3

Русија и Сједињене Америчке Државе потписале су Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања (СТАРТ-3) 2010. године. Према његовим условима, свака страна ће смањити своје стратешко офанзивно наоружање на такав начин да, седам година након ступања на снагу споразума и убудуће, њихова укупна количина не прелази 700 распоређених интерконтиненталних балистичких ракета, подморничких балистичких ракета и тешких бомбардера, 1.550 бојевих глава на њима, 800 распоређених и нераспоређених лансера ових ракета.

Споразум остаје на снази до 5. фебруара 2021. године, осим ако не буде замењен накнадним споразумом пре тог датума. Такође се може продужити за највише пет година (односно до 2026. године) уз обострану сагласност страна.

Прочитајте још:

Коментар