Земљотреси, литургија у шаторима и двориштима, гетима, корона... Срби у региону прослављају Бога

Док ће испред српске цркве у Сиску, тешко оштећене у разорном земљотресу бити постављен шатор у коме ће бити служена литургија, у косовском Поморављу ће се петардама и ватрометима давати на знање да Срба у том крају још увек има. Са друге стране, у Српској се кроз литургију помаже верном народу да љубављу победи страх.
Sputnik

За прославу Божића припремају се и Срби у региону, па и на Банији, која је недавно погођена разорним земљотресом, али и у косовском Поморављу и републици Српској.

Сисак – литургија у шатору

Парох српске православне цркве у Сиску, отац Веселин Ристић, на почетку разговора за Спутњик наглашава да су храм и парохијски дом у том граду тешко оштећени у земљотресу, те се не могу употребљавати. Међутим, Србе из тог краја то неће спречити да Бадње вече и Божић дочекају како доликује.

Земљотреси, литургија у шаторима и двориштима, гетима, корона... Срби у региону прослављају Бога
„Хвала Богу, жива Црква опстаје упркос свим невољама и недаћама које су нас снашле. Ове године у мало другачијим околностима ћемо обележити Бадњи дан и Божић. Управо сада се налазим у црквеној порти, где се припремамо за вечерашње окупљање верног народа, када ћемо палити Бадњак и одржати молитву у дворишту“, каже отац Веселин.

За сам Божић, сисачка парохија је обезбедила шатор који је постављен у дворишту порте, у коме ће бити служена литургија.

Косовско Поморавље – нек' се чује да нас има!

За прославу Божића припрема се и косовско Поморавље. Српски народ тога краја привржен је цркви и чува обичаје, наводи отац Иларион, игуман манастира Драганац, који се налази у близини Прилепца, родног места кнеза Лазара.

„Уз придржавање свих мера предострожности, у складу са целокупном ситуацијом везаном за вирус, народ ће наставити да прославља Бога и да живи литургијски. Јутрос је једна мања група верника отишла у шуму да убере Бадњак, да се преломи чесница, да се отпевају молитве и тропари, а и да се запуца. Наравно, не неким убојитим оружјем, али бацамо петарде, што  је остатак древног обичаја којим су наши преци, посебно у турско време желели да обзнане да се и даље прославља крсно име, да се и даље чува вера“, каже он.

Обичај пуцања на Божић, наш саговорник је, како каже, до скоро доживљавао као нешто примитивно и неумесно.

„Али, у контексту прославе Божића на Косову и Метохији, мислим да је битно да се чује да смо ту! То сам чуо од сестара у манастиру Девич, које су у врло специфичном окружењу, али прослављају с великом снагом и радошћу. Код њих сам први пут видео ватромет за Божић. Једна од сестара ми је рекла - да чују комшије да смо још ту. То је сведочанство неуништивог живота које пребива у нашој цркви и које је окосница нашег идентитета, нашег постојања“, објашњава отац Иларион.

Љубав превазилази страх

У Републици Српској и БиХ припреме за прославу Божића почеле су са почетком божићног поста, каже протонамесник др Зоран Пајкановић из Богојављенске цркве у Бањалуци. Бадњи дан је у светлу богослужења, Царских часова и свете литургије уз поштовање свих обичаја који су, како наш саговорник каже, сијали над српским народом и у свим тешким временима.

„Што се тиче садашњих тешких околности у којима се налазимо, црква је увек била разумна и рационална. Када пада киша, ми отворимо кишобран да не покиснемо, када ходамо крајем литице, чувамо се да се не сурвамо. Јер, Бог је дао природне законе како морамо да живимо. Исто тако, када је у питању  вирус, постоје правила“, наводи Пајкановић и додаје цитат из Светог писма – тамо где је љубав, тамо страха нема:

„Страх није од Бога, страх је од нечастивога. Често нас осуђују што у цркве долази доста верника. Та неизмерна љубав према цркви, према причешћу, према јединству и заједници са Христом, надвладава сваки страх. Отуда и у овим тешким данима и у РС и у Бањалуци, ми у нашем храму, служили смо током божићног поста сваки дан литургију, причешћивали и сваки дан је долазио знатан број верника, који су из љубави према Богу, превазилазили тај страх“.

Коментар