Кант, ћилибар, немачки бункери – и руски дух /фото/

Најзападнији део Русије, некадашњи Кенигсберг, родно место Имануела Канта, импресивна архитектура, немачки бункери, ратна утврђења, Балтик, руски дух, једном речју — Калињинград! 
Sputnik

Мешавина две културе, немачке и руске, дочекује нас на самом улазу у Калињинград. Са једне стране зграде у немачком стилу, а са друге старе совјетске „хрушчовке“. Калдрма краси велики део града, па вожња аутомобилом подсећа на вожњу кочијом.

Трагови историје

У центру Калињинграда, под земљом се налази један од најважнијих историјских објеката у Другом светском рату: немачки бункер из кога су 1945. године Немци организовали одбрану Кенигсберга. Бункер се налази седам метара испод земље и сада је музеј који привлачи много туриста. Опремљен је свом техником и експонатима који доприносе стварању атмосфере тадашњег ратног стања, а могу се видети и материјали који сведоче о подвизима совјетских снага током битке за Кенигсберг. 

Кант, ћилибар, немачки бункери – и руски дух /фото/
Посебну пажњу привлачи просторија у којој је тадашњи немачки генерал Ото Лаш од совјетског маршала Александра Васиљевског добио понуду за предају нацистичке Немачке, и управо у овој соби је 9. априла 1945. године постигнут договор  о прекиду ватре и капитулацији Немаца

Кант, ћилибар, немачки бункери – и руски дух /фото/
У историјском делу града се налази такозвано острво Канта и на њему Катедрала у Кенигсбергу. Она је заштићено културно наслеђе и главни симбол Калињинградске области. Катедрала је претрпела значајна оштећења током ратног периода, али је крајем деведесетих и почетком двехиљадитих година коначно обновљена. 
Кант, ћилибар, немачки бункери – и руски дух /фото/

„Звездано небо над нама и морални закон у нама“

Оно што је остало нетакнуто и сачувано до данашњег дана је гробница филозофа Имануела Канта. Радови и стваралаштво овог филозофа су посебно цењени у његовом родном граду, па је стога отворен музеј посвећен Канту у самој Катедрали. Пошто је Кант био филозоф који је поставио темељ класичном немачком идеализму, занимљиво је видети како је текао његов живот. На пример, остала је легенда под називом „Кантов ручак“. Према овој легенди, он никада није ручао сам, већ је за његовим столом увек било троје до деветоро људи. Канту је ово био једини оброк у току дана који је трајао сатима, током кога је водио интересантне разговоре и црпео важне идеје за формулисање своје филозофије. 

Кант, ћилибар, немачки бункери – и руски дух /фото/

Рибарско село

Немогуће је посетити острво Канта, а не приметити такозвано Рибарско село са друге стране реке. Овај градски комплекс је специфичан по томе што је изграђен у архитектонском стилу предратног источно-пруског Кенигсберга. Омиљено је место како мештана, тако и туриста. 

Кант, ћилибар, немачки бункери – и руски дух /фото/
Даље дуж реке Прегоља, која се улива у Калињинградски залив Балтичког мора, смештени су експонати Музеја светског океана. Међутим, међу њима се издваја пловило које није експонат, нити модел, већ права подморница Б-413 која је коришћена у склопу Руске морнарице за време СССР-а. Ово је једина подморница у земљи и једна од ретких на свету која припада предатомском периоду подморничке флоте. Њена јединственост је још у томе што је сачувана у свом првобитном облику. Сви механизми, инструменти и оружје су исти као и на дан када је подморница повучена из службе руске морнарице
Кант, ћилибар, немачки бункери – и руски дух /фото/

Отићи без ћилибара – немогућа мисија

Иако није минерал, ћилибар се сматра драгим камењем. У Калињинградској области се налазе његове највеће залихе и људи и дан-данас откопавају одређена подручја како би га пронашли. Поред Музеја који је посвећен израђеним предметима од скупог ћилибара, ово камење се може наћи у скоро свакој продавници, па чак и на пијацама и тезгама. Разне нијансе ћилибара, од жуте преко наранџасте па све до тамносмеђе, представљају инспирацију за мештане који ручно праве скулптуре, накит, шоље, магнете, па чак и сапуне од такозваног „сунчевог камена“. Отићи из Калињинграда без неког сувенира од ћилибара је немогућа мисија.

Кант, ћилибар, немачки бункери – и руски дух /фото/
И док центар града крије подземне бункере, приградска насеља су богата утврђењима која су коришћена током битке за Кенигсберг. Укупно их у Калињинграду има 12 и многи су сачувани, па се град некада назива „музеј утврђења“. У њима су представљени подвизи совјетских војника за време херојског јуриша на Кенигсберг. Током рата, на сваком утврђењу су се водиле жестоке борбе, што је довело до значајних оштећења многих структура. 

Кант, ћилибар, немачки бункери – и руски дух /фото/
Калињинград је бисер Русије у Европи, који никога не оставља равнодушним. Историја се памти, традиције се његују, слави се и чува руски дух. 

Прочитајте и:

Погледајте и емисију Љубинке Милинчић „Мој поглед на Русију“: Тајна Јусуповског дворца — најмистериознији злочин који је потресао Русију

Коментар