Лепота руских цркава оставља без даха /фото/

У Русији се могу видети најупечатљивије цркве и храмови невероватне лепоте. Вековима стоје као најпоноснији и најдивнији објекти, који остављају без даха становнике широм света. Спутњик вас подсећа на неке од њих.
Sputnik

Храм Василија Блаженог, Москва

Храм Василија Блаженог, смештен је у самом срцу престонице на Црвеном тргу. Важи за један од најлепших храмова у Русији и један од најупечатљивијих верских споменика на свету, уврштен на листу светске баштине УНЕСКО.

Изграђен средином 16. века по наредби Ивана Грозног, храм са једанаест купола у боји постао је најпрепознатљивији симбол Москве. Непознатог мајстора који га је подигао су ослепели по наредби цара, како никада више не би могао да створи слично архитектонско чудо.

Лепота руских цркава оставља без даха /фото/

Храм Смољни, Санкт Петербург

Једно од архитектонских ремек-дела Санкт Петербурга, храм Смољни Васкрсења Христовог, почео је да се гради по налогу царице Јелисавете Петровне. У манастиру при храму планирала је да дочека старост, али је изградња, чији је првобитни пројекат припадао Растрелију, трајала скоро сто година. Током периода градње, спољашњост је упила обележја не само препознатљивог елизабетанског барока, већ и класицизма, и тако се претворила у јединствену творевину руске архитектуре.

Лепота руских цркава оставља без даха /фото/

Успенски сабор, Смоленск

У центру Смоленска, на брду изнад града, стоји величанствен барокни Успенски сабор, подигнут у част победе над Пољско-литванском заједницом. Његове димензије су заиста импресивне: висина износи 70 метара, дужина ─ 56,2 метра и ширина ─ 40,5 метара. Храм је саграђен на месту цркве која је уништена током одбране града. Његова изградња трајала је више од сто година и током рада пројекат је више пута мењан, резултат је премашио сва очекивања!

Лепота руских цркава оставља без даха /фото/

Успенски сабор, Омск

Једна од главних атракција Омска појавила се релативно недавно ─ крајем 19. века. Тада је Успенски сабор саграђен од новца грађана. По налогу совјетских власти, 1930-их година, храм је демонтиран. Тек 70 година касније било је могуће да се обнови. Новац за изградњу донирали су становници Омска у вредности од неколико десетина милиона рубаља.

Лепота руских цркава оставља без даха /фото/

Знаменска црква, Дубровици

Знаменска црква у селу Дубровици поред Москве значајно се истиче у односу на остале верске објекте у Русији. Саграђена је у голицинском барокном стилу, који није био широко распрострањен. Имена мајстора који су направили невероватну цркву остала су мистерија. Према легенди, кнез Голицин позвао је мајсторе из Италије који су радили на цркви и остали анонимни. Црква је израђена од белог камена, представљајући у основи крст, а на врху куполе налази се позлаћена круна.

Лепота руских цркава оставља без даха /фото/

Казански сабор, Санкт Петербург

Казански сабор изграђен је по аналогији са катедралом Светог Петра у Риму. Северну фасаду зграде у стилу ампир допуњује импресивна полукружна колонада од 96 стубова, висока 13 метара. Храм је постао не само верско светилиште, већ и споменик руске војске. Осим тога, трг испред катедрале често је био место одржавања демонстрација.

Лепота руских цркава оставља без даха /фото/

Храм Христа Спаситеља, Москва

Храм Христа Спаситеља на Волхонки изграђен је 1990-их година. Он представља копију храма који се на овом месту налазио у 19. веку и који су уништиле совјетске власти. Првобитно је Храм Христа Спаситеља требало да се налази на Воробјовим брдима, али је због лошег руковођења пројектом његова изградња заустављена на неколико година. Други живот дао му је цар Николај I, који је лично изабрао локацију и архитектонски византијски стил нове цркве.

Лепота руских цркава оставља без даха /фото/

Црква Васкрсења Христовог (Фороски храм), Крим

Невероватна црква на Црвеној стени на надморској висини од 412 метара посвећена је спасењу краљевске породице. Александар II са супругом и децом је 1888. године чудом преживео рушење воза. Сазнавши за ово, локални трговац Александар Кузњецов затражио је дозволу за изградњу цркве у част овог догађаја. Храм који се јасно види са мора, током година свог постојања служи као светионик морнарима, показујући пут током олуја или магле.

 

Лепота руских цркава оставља без даха /фото/

 

Црква Преображења Господњег, Кижи

Мало острво Кижи на језеру Оњега светски је познато захваљујући цркви Преображења Господњег. Гледајући ову структуру, немогуће је поверовати да је потпуно направљена од дрвета без иједног ексера. Према легенди, локални столар Нестор подигао је храм почетком 18. века, користећи једну секиру, коју је по завршетку посла бацио у језеро како нико не би могао поновити његов успех.

Лепота руских цркава оставља без даха /фото/
Никољски Морски сабор, Санкт Петербург

Још једно ремек-дело елизабетанског барокног стила је поморски сабор Светог Николе у ​​Санкт Петербургу. Изграђен је у другој половини 17. века на захтев кнеза Михаила Галицина. Средства за његову изградњу обезбедило је поморско министарство, јер је храм имао за циљ да персонификује славна дела руске флоте. Недалеко од катедрале налази се четворостепени звоник који са њим чини јединствену архитектонску целину.

Лепота руских цркава оставља без даха /фото/
Свето-Троицка Сергијева Лавра, Сергијев Посад

Лавра Свете Тројице Светог Сергија представља јединствени архитектонски комплекс који се састоји од више од педесет зграда, које су грађене у периоду од 14. до 19. века. Ово је највећи манастир у Русији, чији је први игуман био Сергије Радоњешки. Лавра је преживела татарско-монголску инвазију, издржала опсаду пољско-литванских освајача, у совјетско време претворена је у историјски и архитектонски музеј, али је након распада СССР-а вратила свој стари статус.

Лепота руских цркава оставља без даха /фото/

Прочитајте још:

Коментар