Као одговор, Влада Здравка Кривокапића послала је депешу свим амбасадорима које има Црна Гора (њих укупно 34), да 18. јануара дођу у Подгорицу на консултације. У наредби дипломатама децидно стоји да је потребно да резервишу карту само у једном смјеру.
„У планирању путовања, потребно је резервисати карте за долазак у Црну Гору, док ћете о детаљима повратка бити накнадно информисани“, стоји у депеши коју је црногорска Влада упутила свим шефовима црногорских дипломатско-конзуларних представништава (ДКП).
Спрема ли се „амбасадорски пуч“
С обзиром да консултације са амбасадорима могу да трају неодређено вријеме, те да Ђукановић не показује жељу да буде кооперативан, веома је изгледан сценарио да црногорске амбасаде могу остати без амбасадора чак мјесецима.
Са друге стране, судећи по званичном одговору Влади једног од „опозваних“ амбасадора Миодрага Влаховића који службује при Светој столици, а у коме најављује да ће се „консултовати са кабинетом предсједника у вези са нашим даљим потезима“, стиче се утисак да је Ђукановић дословце намјеран да стане на чело пуча бивших амбасадора.
По свему судећи, црногорски предсједник је полагао наду да би уцјењујућу својим потписом Владу и парламент могао да преговара по питању појединих постављења у дипломатско-конзуларној мрежи.
Ако се зна да је Ђукановић годинама највише улагао у имиџ који који његова власт има у иностранству, утолико не чуди што ће чистка Милових кадрова из дипломатије бити снажан ударац за све његове даље политичке планове.
Срушена илузија да ће Ђукановић поштовати закон и народну вољу
Аналитичар Игор Дамјановић мишљења је да одлука Мила Ђукановића да опструира одлуку Владе о повлачењу неколико амбасадора има и добре стране, јер, како каже, руши илузију да ће предсједник Црне Горе поштовати законе и народну вољу.
Он додаје да је Ђукановић три мјесеца свађа унутар нове парламентарне већине искористио за тактичко повлачење, реорганизацију и прегруписавање својих присталица, те да се његова контраофанзва данас, како примјећује, манифестује кроз одбијање да парафира легалне и легитимне одлуке владе и парламента.
Олакшати процедуру за разрешење Милових кадрова
„Са консолидованим Ђукановићем биће знатно теже развластити до краја бивши режим, него да се реаговало праворемено. Стога сам мишљења да Влада и парламентарна већина сада морају реаговати хитно, ставити мораторијум на све несугласице и донијети низ мјера којим ће интензивирати и олакшати процедуру разрјешења Ђукановићевих кадрова на свим нивоима, почев од Државне изборне комисије (ДИК) која је крајем године покушала де факто државни удар“, каже Дамјановић за Спутњик.
Што се пак тиче седморице опозваних амбасадора, наш саговорник нема дилему да већина њих у озбиљним државама не би ни могла да обавља никакве јавне функције, а камоли, како каже, да буду највиши дипломатски представници у иностранству.
„Рецимо, за амбасадора у Ватикану Миодрага Влаховића тврде да је заједно са пословним партнером проневјерио два милиона евра. За амбасадорку у Риму Сању Влаховић доказано је да је плагирала научни рад. Амбасадорка у Абу Дабију Душанка Јекнић свједочила је пред судом у Барију због учешћа у шверцу цигарета итд...“, подсјећа Дамјановић, који закључује да је чак и међу за сада још неопозваним амбасадорима има много неодговарајућих кадрова, па је, како наводи, последњи тренутак за повратак угледа и увођење реда у црногорску дипломатско-конзуларну службу.
Прочитајте још: