Како наводи бразилско издање „Folha de S. Paulo, авиони ће се појавити већ 2021. године. У чланку се напомиње да три водеће силе и Индија и даље чине такозвану нуклеарну тријаду.
Све државе су у могућности да лансирају нуклеарне бојеве главе са земље, подморница и авиона. Разлика је што се у Индији користе француски ловци „Мираж 2000“, а у Америци, Русији и Кини су ловци сопствене производње.
У Америци је то бомбардер америчке корпорације „Northrop Grumman“ В-21 „Рајдер“ који би требало да замени легендарни В-2 „Спирит“, направљен према шеми „летећег крила“.
Производња новог бомбардера започета је пре четири године, цена једног авиона је 600 милиона долара. САД се надају да ће се први лет В-21 „Рајдер“ бити 2022. године.
Русија улаже у ПАК ДА (Перспективни авијациони комплекс дугог домета), чије би испитивање требало да почне ове године. За развој је задужен конструкторски биро „Тупољев“. Претпоставља се да ће то бити „летеће крило“. Авион ће постати подзвучни, неупадљив и са високим нивоом аутономије - до 12.000 километара.
Кинеско „летеће крило“ је „Xian“ Н-20 који ће бити тестиран 2021. године. Авион ће такође бити подзвучни, моћи ће да понесе до десет тона терета, укључујући нуклеарне ракете, које ће летети до 8.500 километара.
„Folha de S. Paulo“ пише да, док ове државе раде на новим стратешким бомбардерима, оне користе флоту модернизованих авиона различитих марки и модификација.
Прочитајте још:
- Које место заузима Русија у трци авиона будућности? /видео/
- САД тестирале „ловца шесте генерације“. Каква је то претња за Русију?