Завршени преговори Путина, Алијева и Пашињана ─ Договорене конкретне мере

У Москви су завршени преговори председника Русије Владимира Путина, азербејџанског председника Илхама Алијева и премијера Јерменије Никола Пашињана. Трилатерални састанак трајао је скоро четири сата.
Sputnik

Тројица лидера су након преговора потписала изјаву о новим корацима за развој инфраструктурних пројеката у Карабаху, а Путин је разговоре са Алијевом и Пашињаном назвао важним, корисним и конструктивним.

„Данашњи састанак сматрам изузетно важним и корисним, јер смо успели да се договоримо и потписали смо заједничку изјаву о развоју ситуације у региону“, рекао је Путин.

Руски лидер је прецизирао да мисли на конкретне кораке за развој економских веза и инфраструктурних пројеката.

Тројица лидера такође су се договорила да ће Русија, Јерменија и Азербејџан формирати радну групу на нивоу заменика премијера за решавање проблема економије и саобраћајне инфраструктуре.

Положаје руских мировњака у Карабаху штите утврђења /видео/
„Они (потпредседници владе трију земаља) ће у најскорије време формирати радне експертске подгрупе, представити конкретне планове за развој саобраћајне инфраструктуре и економије региона. Сигуран сам да ће примена ових споразума бити од користи и јерменском и азербејџанском народу“, истакао је Путин рекао након разговора.

Он је додао да руска мировна група у Карабаху генерално испуњава своје обавезе и да нема никаквих суштинских инцидената у зони сукоба.

„Пре свега, желео бих да захвалим својим колегама – и председнику Азербејџана и премијеру Јерменије – што су пристали да дођу у Москву на састанак како би разматрали питања везана за примену мировног споразума од 9. новембра прошле године. Дошли смо до закључка да се услови споразума генерално поштују и да нису забележени никакви озбиљни инциденти“, рекао је Путин након разговора.

Алијев: Састанак ће помоћи у развоју региона

Након разговора, Алијев се обратио Путину и захвалио му на позиву и иницијативи за одржавање састанка.

„Такође делим ваше мишљење да је састанак био веома важан како би се обезбедио даљи одрживи и безбедан развој нашег региона“, истакао је Алијев.

Алијев је истакао да деблокирање саобраћајних комуникација одговара интересима Јеревана и Бакуа.

„Изјава која је данас потписана говори о нашим намерама, јер је једна од тачака изјаве након престанка борбених дејстава била деблокада саобраћајних комуникација. Ово је област која може дати велику динамику развоју региона, као и ојачати безбедност. Зато што отварање саобраћајних веза одговара интересима народа Азербејџана, Јерменије, Русије, наших суседа. Сигуран сам да ће и суседне државе активно учествовати у стварању саобраћајних коридора и стварању широке мреже саобраћајних артерија у нашем региону“, рекао је Алијев.

Председник Азербејџана уверен је да је сукоб у Нагорно-Карабаху остао у прошлости.

Алијев: Примирје у Карабаху се у целини поштује, мониторинг центар што пре да почне да ради

„Заједничка изјава од 9. новембра спроводи се успешно. Већина тачака те изјаве је испуњена. Руска мировна мисија ефикасно ради свој посао и за два месеца, изузев мањих инцидената, није било озбиљних разлога за забринутост. Све ово нас уверава да је, како је Владимир Владимирович (Путин) једном рекао, сукоб око Нагорно-Карабаха прошлост и да морамо размишљати о будућности“, истакао је Алијев.

Пашињан: Статус Карабаха и даље нерешен

Статус Нагорно-Карабаха и даље остаје нерешено питање, рекао је након преговора премијер Јерменије Никол Пашињан.

„Нажалост, овај сукоб остаје нерешен. Наравно, успели смо да обезбедимо прекид ватре, али има још много питања која треба решити. Једно од тих питања је статус Нагорно-Карабаха“, истакао је Пашињан.

Јерменски премијер је додао да је Јерменија спремна да настави преговоре у оквиру Минске групе ОЕБС-а, а посебно по питању утврђивања статуса региона.

Пашињан сматра да ће изјава усвојена на крају трилатералног састанка променити економски изглед региона.

„Данашња изјава је заиста веома важна и нећу скривати – реализација споразума из ове изјаве може једноставно променити економску слику и изглед нашег региона, а економске иновације могу довести и до поузданијих безбедносних гаранција. Ми смо, наравно, спремни да конструктивно радимо у овом правцу“, нагласио је Пашињан.

Он је приметио и да је на једном састанку немогуће решити сва питања.

„Желим још једном да нагласим, за нас су најважнија хуманитарна питања, а посебно размена ратних заробљеника, која је предвиђена тачком 8 наше заједничке изјаве од 9. новембра“, додао је Пашињан.

Чишћење Карабаха од мина ће трајати деценијама

Трилатерални преговори

Раније је објављено да ће Путин такође одржати одвојене билатералне разговоре са својим азербејџанским и јерменским колегом.

Трилатерални преговори одвијали су се иза затворених врата, са изузетком Путиновог обраћања на самом почетку. Руски лидер навео је да Русија цени партнерске и добросуседске односе са Азербејџаном и Јерменијом и захвалио је својим колегама на позитивном прихватању посредничких напора руске стране да прекине сукоб у Нагорно-Карабаху.

Путин је констатовао да се споразуми постигнути у новембру 2020. године доследно спроводе, а то ствара неопходне предуслове за дугорочно и потпуно решавање сукоба у Нагорно-Карабаху на праведној основи, у интересу и јерменског и азербејџанског народа.

Лидери три земље су 10. новембра потписали споразум о прекиду борбених дејстава у Карабаху. Према том документу, под контролу Азербејџана су прешле три области у Карабаху – Агдамска, Келбаџарски и Лачински, док је Јерменија задржала део Лачинског коридора у ширини од пет километара који обезбеђује везу између непризнате Републике Нагорно-Карбах и Јерменије, без града Шуша. Дуж контакт линије у Карабаху распоређени су руски мировњаци, на територији Азербејџана биће формиран руско-турски центар за мониторинг споразума о примирју.

Прочитајте још:

Коментар