Ирански амбасадор: Сећање на генерала Сулејманија и „слобода“ изражавања у америчким медијима

На годишњицу смрти иранског генерала Касема Сулејманија амбасадор Исламске Републике Иран у Руској Федерацији Казем Џалали упозорава да Сједињене Државе преко контроле друштвених мрежа покушавају да прикрију своју одговорност за напад у ком је убијен генерал.
Sputnik

На друштвеним мрежама попут Фејсбука и Инстаграма, које имају америчке платформе, видимо огромно порицање одговорности и недостатак посвећености ових платформи слободи изражавања и природном праву на учешће грађана у изражавању сопственог мишљења, каже амбасадор Џалали за Спутњик. Он даље истиче: 

„Сједињене Државе су починиле злочин који је осудила међународна заједница, и користе сва могућа средства да га прикрију. Контрола друштвених мрежа је један од инструмената за то. Ових дана, када су генералове присталице хтеле да на овим мрежама објаве његову фотографију или видео-снимак, одмах су добијали поруку упозорења и њихови профили су блокирани. Ове фотографије или видео-снимци обично су у границама које су утврђене прописима наведених друштвених мрежа и нема ни најмање назнаке кршења медијских правила. Али суштина је у томе да они постављају темеље свим члановима светске заједнице, припремају пут за милијарде чланова светске заједнице који би могли да гледају и читају шта желе, осим онога што се америчкој влади не свиђа. Политика тајног диктата коју америчка влада користи у медијима и на друштвеним мрежама, постала је уобичајена појава. Све друштвене мреже, радио и телевизијске мреже које воде политику која се разликује од америчке комуникационе политике у медијском сектору, суочене су са многим проблемима последњих година. Њихове канцеларије су затворене у различитим деловима света, њихово сателитско емитовање је искључено, или су против њих покренути правни поступци, или су им наметнути чудни порези и тако даље. 

У том контексту, могу се тумачити напори независних влада да приступе технолошкој инфраструктури и неодобравање Запада да неко са стране приступи овом знању. Лишавање млађе генерације и истраживача из земаља у развоју образовања и истраживања у неким областима хуманитарног знања указује на то да употреба таквог научно-технолошког апартхејда доводи до тога да приступ тим технологијама постаје тежак и скуп, а грађани међународне заједнице су приморани да се налазе у таквој атмосфери коју је створио Запад на челу са САД. 

Стварање ограничења за јавност чија се интелектуална оријентација и социјални ставови разликују од политичара друштвених мрежа и америчких медија, с правом показује да је слоган слободе медија и права човека, којег се сами лидери таквих медија нимало не придржавају, очигледа лаж. Изненађујуће је да те исте државе, како би се супротставиле режимима који не одговарају њиховим интересима, формирају медије који се не придржавају ни најмањих законских норми медија и немају друге задатке осим ширења мржње и насиља, стварања разних криза у независним земљама, и у овој својој деструктивној улози користе се свом материјалном, технолошком и правном подршком Запада. Сједињене Државе су издале слободу више него било која друга земља,“ закључује Казем Џалали, амбасадор Исламске Републике Иран у Руској Федерацији.

Касем Сулејмани, генерал Корпуса Чувара Исламске револуције, погинуо је током напада на аеродром у Багдаду 3. јануара 2020.године.

Погледајте и „Нови Спутњик поредак“ који открива како је судбина оснивача „Викиликса“ неповратно променила положај новинарства у данашњем друштву:

Прочитајте и:

Коментар