Лавров о одбијању Америке да призна недопустивост нуклеарног рата: То о многоме говори

Одбијање Америке да потпише изјаву о недопустивости нуклеарног рата и спуштању прага примене нуклеарног оружја у доктринарним документима о многоме говори, изјавио је руски министар иностраних послова Сергеј Лавров.
Sputnik

На тај начин је шеф руске дипломатије прокоментарисао речи специјалног изасланика америчког председника за контролу наоружања Маршала Билингслија о томе да САД не би требало да потпишу изјаву о недопустивости нуклеарног рата и да не морају да потврде став о томе, који је садржан у заједничкој америчко-совјетској изјави из 1985. године. Он се позвао на то да наводно Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања (СТАРТ 3) не покрива више од 60 одсто стратешког наоружања Русије.

„То није просто хир Билингслија или другог америчког званичника, који сматра неприхватљивим за САД да потпишу изјаву о недопустивости нуклеарног рата. То је одраз доктринарних принципа који се учвршћују у америчким доктринама за употребу силе, нуклеарног оружја. Спуштање нивоа пуњења бојевих глава, рачунајући на то да оне могу да се искористе као оружје на бојном пољу и одбијање да се у доктрини утврди да нуклеарно оружје може да се примењује само као одговор на напад на САД, те доктринарне нијансе о много тога говоре“, истакао је Лавров.

С тим у вези, он је додао да се Русија нада да ће добити одговор на питање ко ће тачно одређивати став Америке у вези употребе нуклеарног оружја.

„Веома нам је важно како ће и ко ће, на крају, одређивати став САД у области стратешког офанзивног наоружања“, рекао је Лавров на годишњој конференцији за штампу.

Како је рекао, Русија и даље није добила одговор на иницијативу, вероватно већ од пре две године, ако не и више, о томе да се у новим условима јасно потврди оно што су својевремено изјавили Михаил Горбачов и Роналд Реган.

„О неприхватљивости нуклеарног рата, о немогућности победе у нуклеарном рату и о томе да се нуклеарни рат никада не сме покретати из ових разлога“, рекао је министар.

Прочитајте још:

Коментар