Према његовим речима, Руски фонд за директне инвестиције одговорно приступа питању могуће сарадње – уз помоћ амбасаде Русије у Никарагви одвијају се видео-конференције и размена информација, тим пре што је то питање технички тешко, у садашњој фази већ су укључени стручњаци са обе стране.
Без прецизирања обима планираних испорука вакцине Института „Гамалеја“, Панкратов је истакао да локална влада има велике планове за имунизацију грађана – „ради се о веома великом покривању“. Осим билатералних преговора са Русијом, земља учествује у међународном механизму дистрибуције вакцина „Ковакс“, према којем се очекује да испоруке почну у фебруару.
Преговоре о куповини руске вакцине, према речима дипломате, воде и власти других земаља Централне Америке; интересовање за препарат Института „Гамалеја“ порасло је након почетка његове испоруке у Латинску Америку. Препарат је већ одобрен за хитну употребу у Аргентини, Боливији, Венецуели, Парагвају и испоручује се у Аргентину.
„Сви су заинтересовани и траже више информација, посебно након што је вакцина отишла у Латинску Америку. Сви схватају да се ова вакцина показује као радни инструмент, при том приступачнији од неких других вакцина“, нагласио је Панкратов.
Вакцина „Спутњик Ве“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету.
Прочитајте још: