„Покушај угушивања тог гласа угушивањем Наваљног је оно што осуђујемо“, рекао је Блинкен говорећи пред међународним одбором америчког Сената.
Блинкен је додао да је поменута ситуација „тема за предстојећи разговор“ и додао да је Русија постављена на високо место у програму будуће администрације.
„Бајден је јасно ставио до знања да за неке акције морају постојати трајне последице“, одговорио је Блинкен на питање сенатора да ли Русија треба да сноси „последице“ у вези са „украјинском кризом“ и ситуацијом око Наваљног.
Осим ових руских тема, Блинкен је говорио и о случају Сергеја Магнитског. Он је при томе прецизирао да са Бајденом још није разговарао о конкретним догађајима на које треба реаговати.
Привођење Наваљног
Наваљни је 17. јануара приведен на московском аеродрому Шереметјево по повратку из Немачке, где је био на лечењу након наводног тровања. Затим је опозиционар одведен у полицијску станицу града Химки. Следећег дана, судија Градског суда у Химкију је на судском рочишту донео одлуку о притвору Наваљног на 30 дана.
Према наводима Федералне казнено-поправне службе, Наваљни је притворен због кршења условне казне и за њим је 29. децембра 2020. године издата потерница у Русији. Наваљни има две условне осуде. Прва је у случају „Кировлес“ везана за проневеру више од 16 милиона рубаља, а друга, у случају „Ив Роше“, са крађом од преко 30 милиона рубаља.
Раније је Министарство спољних послова Русије посаветовало страним политичарима да поштују међународно право и баве се пословима својих земаља. Министар спољних послова Сергеј Лавров рекао је да је циљ западних земаља да скрену пажњу са најдубље кризе у којој се нашао модел либералног развоја.
Прочитајте још: