„Очигледно, практична реализација ових идеја подразумева комплексан и умногоме иновативан рад. Сматрамо да би продужење Споразума о стратешком офанзивном наоружању на пет година помогло да се постигне успех у овој области“, наводи се у коментару који је објављен на сајту ресора, убрзо након почетка инаугурације новог председника САД Џоа Бајдена.
При томе у Москви су изразили наду да ће нова администрација САД, у дијалогу са Русијом, заузети конструктивнији став и узети у обзир све горе наведене моменте.
„Са своје стране смо спремни да радимо на принципу равноправности и узајамних интереса“, наглашава се у саопштењу.
Подсетимо, Русија и Сједињене Америчке Државе потписале су Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања (СТАРТ-3) 2010. године. Према његовим условима, свака страна ће смањити своје стратешко офанзивно наоружање на такав начин да, седам година након ступања на снагу споразума и убудуће, њихова укупна количина не прелази 700 распоређених интерконтиненталних балистичких ракета, подморничких балистичких ракета и тешких бомбардера, 1.550 бојевих глава на њима, 800 распоређених и нераспоређених лансера ових ракета.
Споразум остаје на снази до 5. фебруара 2021. године, осим ако не буде замењен накнадним споразумом пре тог датума. Такође се може продужити за највише пет година (односно до 2026. године) уз обострану сагласност страна.
Прочитајте још: