Већина држављана Русије против ковид пасоша

Готово 60 одсто држављана Русије је против увођења такозваних ковид пасоша за оне који су прележали ковид 19 или који су вакцинисани, следи из анкете коју је спровео портал „Супер џоб“.
Sputnik

Идеју о увођењу оваквог документа подржало је 12 одсто испитаника, још 29 одсто испитаника није могло да одговори на питање да ли је такав „пасош“ потребан, наводи се у резултатима анкете.

Међу особама које су вакцинисане или су прележале инфекцију вирусом корона, има више противника овој иновацији него оних који је подржавају (55, односно 18 одсто).

Главни аргументи противника овог документа су чување лекарске тајне о присуству антитела, као и дискриминаторна природа ковид пасоша. Међу присталицама су углавном испитаници који морају редовно да се тестирају на вирус корона.

Питање људских права

Омбудсман за људска права у Русији Татјана Москаљкова сматра да су у овој фази ковид пасоши правовремен и неопходан услов у борби против пандемије, међутим, поставља се питање о заштити права грађана који не могу да се вакцинашу из здравствених разлога.

СЗО против ковид „пасоша“

„С обзиром на тренутну реалност ширења ковида 19 и предузетих рестриктивних мера, антиковид пасоши су у овој фази су благовремен и неопходан услов за сузбијање пандемије. Желела бих да подсетим да је данас вакцинација једини и прави пут за превазилажење ове ситуације“, рекла је Москаљкова за Спутњик.

Омбудсман је истовремено приметила да се поставља питање заштите права оне категорије грађана за које је вакцинација неприхватљива из здравствених разлога – због алергија или трудноће.

Она је додала да ће Канцеларија омбудсмана за људска права одмах одговорити на могућа кршења права грађана усвајањем антиковид пасоша.

Административни, а не медицински документ

Пасош вакцинисаних против вируса корона, за који се предлаже да се уведе у Русији, биће административни, а не медицински документ, јер вакцинација не гарантује појаву антитела, изјавио је директор групе медицниских центара „Здравље“ Игор Симаков.

„Треба схватити да сама чињеница вакцинације или прележане болести не значи да ће особа аутоматски формирати антитела и, сходно томе, имунитет. Пре вакцинације потребно је да се уради анализа крви на присуство специфичних антитела. Многи људи преболели су ковид без асимптоматски, други су званично имали ковид, али им антитела нису формирана, а трећи су уверени да су га прележали, али то није морао да буде вирус корона, већ нека друга респираторна инфекција“, објаснио је Симаков.

Један од твораца руске вакцине: Ковид-пасоши ускоро део наших живота

Он је додао да постојање ковид пасоша има више смисла као административни документ, а не као медицински документ.

„Такав документ пружа одређену контролу над становништвом. Организације могу, на основу постојања или непостојања пасоша, пустити или не дозволити запосленима да раде. Али дискриминација из здравствених разлога забрањена је бројним савезним законима“, нагласио је саговорник агенције.

Портпарол председника Русије Дмитриј Песков изјавио је раније да у Кремљу не постоји званичан став о увођењу пасоша за вакцинисане против вируса корона, али да се разматрају различите опције. Раније је гувернер Сахалина Валериј Лимаренко објавио да ће сви становници вакцинисани против ковида добити значке које ће им омогућити да не носе маске на јавним местима. Касније је најавио да ће уместо значке бити уведен електронски сертификат у облику ку-ер код на телефону. Са своје стране, председник Башкирије Радиј Хабиров такође је најавио увођење антиковид пасоша, које ће добијати људи са антителима. Потврде ће важити годину дана, а за оне који су прележали болест и развили антитела изнад 10 јединица – три месеца.

Прочитајте још:

Коментар