Руски дипломата о „дигиталној диктатури“: Америчке платформе отворено цензуришу руски садржај

Брисање руског садржаја са америчких дигиталних платформи представља отворену цензуру, рекао је стални представник Русије при ОЕБС-у Александар Лукашевич.
Sputnik
„Масовно блокирање и уклањање руског садржаја последњих месеци постало је систематско и представља праву отворену цензуру. Потпуно је очигледан јасан политички подтекст деловања компаније групе 'Биг тек', које је у складу са реализацијом спољнополитичких потеза Вашингтона усмерених на избацивање извора информација из глобалног емитовања који представљају алтернативни поглед и представљају озбиљну конкуренцију западном медијском току“, рекао је Лукашевич.

Он је подсетио да су платформе попут „Фејсбука“, „Гугла“, „Твитера“ ограничиле приступ садржају око 20 руских медија, не говорећи о приватним корисницима, док су администратори сервиса „Јутјуб“ последњих година на црни списак унели око 200 канала на руском језику.

Лукашевич је позвао представницу ОЕБС-а за слободу медија Терезу Рибејру да „пажљиво прати незаконите покушаје да се произвољно цензурише дигитални информациони простор и да помогне Сједињеним Америчким Државама да побољша поштовање слободе говора“.

Руски представник је такође окарактерисао као „лов на вештице“ велико, политички мотивисано чишћење дигиталног простора које су извеле највеће америчке друштвене мреже у САД, које су блокирале налоге бившег председника САД Доналда Трампа.

„Таква дрска, корпоративна цензура на том нивоу је искључива појава. То је нова и веома озбиљна претња за слободу изражавања и слободу медија. Недопустиво је да неколико приватних корпорација, којима је у ствари било дозвољено да злоупотребљавају свој готово монополистички положај у информационом простору, манипулише чињеницама и вестима по свом нахођењу, и то на глобалном нивоу“, прецизирао је Лукашевич.

Како каже, многи експерти, говорећи о кршењу „дигиталног суверенитета“ од стране тих приватних структура, оптужују их да теже да успоставе „дигиталну диктатуру“.

Лукашевич је појаснио да светска заједница неће понизно гледати на покушаје грубог успостављања глобалне цензуре због монополистичког положаја у кључним сегментима глобалне мреже, због чега се у другим земљама активно стварају алтернативе америчким ресурсима.

Прочитајте још:

 

Коментар