На Чукотки основан научни центар за проучавање белих медведа и китова

Чукотски арктички научни центар изграђен је на руској Чукотки за истраживање животињских врста уписаних у Црвену књигу, контроле лова на китове и смањења учесталости сукоба између белих медведа и људи, изјавио је руководилац те организације Денис Литовка.
Sputnik

Према његовим речима, независна непрофитна организација основана је 25. децембра 2020. године, а оснивач је Одељење за природне ресурсе и екологију Чукотке.

„Најважније је стварање регионалног научног центра, као и обављање комплексних научних истраживања у циљу рационалног коришћења природних ресурса. Један од главних задатака центра било је формирање мреже јавних инспектора за заштиту животне средине на Чукотки како би се смањио број конфликтних ситуација између човека и поларног медведа“, изјавио је Литовка.

Како је рекао, поред морских сисара, проучаваће се и копнене животиње, птице, као и еколошка питања и промена слоја пермафроста (трајног мраза).

„Центар ће радити практичне ствари. Правиће мреже инспектора, спроводиће научна истраживања, мерења. Такође ћемо проучавати китове, јер је Чукотка једини регион Руске Федерације у којем се они лове. Китови обавезно морају да се проучавају, а лов мора да се спроводи уз научно праћење“, истакао је шеф центра.

Он је додао да ће такође бити пружена помоћ регионалним „медвеђим патролама“.

Иначе, бели медвед је највећи представник не само своје породице, него и читавог реда предатора. Унет је у Црвену књигу Русије и Међународног савеза за очување природе. Осим тога, налази се на врху ланца исхране у свом домену и важан је показатељ стања читавог арктичког екосистема.

Број белих медведа се непрестано смањује, а лов на њих је забрањен од 1957. године.

На Чукотки основан научни центар за проучавање белих медведа и китова

Ови моћни предатори често долазе до насеља на Чукотки. Национално село Риркапиј код рта Кожевњикова сматра се „медвеђим“ местом – од 2007. године скоро сваке јесени на рту се настањују пацифички моржеви због глобалних климатских промена, а њихов број достиже десетине хиљада. То привлачи поларне медведе који могу дуго да остану у близини села.

Познат је и случај када крајем 2019. године око 60 медведа није могло да напусти подручје села Риркапиј због сувише топлог времена и одсуства леда на обали. Када се лед формирао, све грабљивице су отишле.

С тим у вези, у новембру 2020. године догодило се да се код истог села окупило преко 30 медведа, који су крајем децембра напустили ту територију.

Прочитајте још:

Коментар