Новак Ђоковић од доласка у Аустралију налази се на почетним странама новинама и то више у негативном, него у позитивном светлу.
Јавност на тамошњем континенту осудила је најбољег тенисера света што се заузео за своје колеге, тенисере, питавши да се услови у карантину промене.
Многи су овакав потез видели као себичан јер „што су то тенисер другачији од обичних људи за које важе иста правила“. Новак је потом морао да се огласи саопштењем како би објаснио да није ништа захтевао, како су то медији пренели, већ је искључиво изнео сугестије.
Мало после тога поменути новинар Марк Мекгован написао је занимљив текст у коме пише зашто људи воле да мрзе српског тенисера.
„Сјај српског тениског суперстара је неоспоран и готово сигурно ће у некој фази имати највише Гренд слем титула. Ипак, игра у ери Рафаела Надала и Роџера Федерера и то му никада није ишло у прилог када је у питању оно што се дешава ван терен. Наравно, то не значи да 33-годишњак није веома популаран и вољен“, пише Марк.
У наставку текста аустралијски новинар подсетио је на инцидент са УС опена када је Новак ненамерно погодио линијског судију у врат, да би потом његови навијачи прогањали на друштвеним мрежама жену која је била жртва.
„Ђоковићу није остало ништа друго него да их замоли да то престану да раде“, наводи Мекгован.
„Федерер и Надал немају мрљу у својим професионалним каријерама, што се не може рећи за Ђоковића. Сећате се када је додирнуо патику судије Думусое током жестоке расправе због кршења времена између два поена. Новак му је потом саркастично рекао: 'Прославили сте се у овом мечу. Одличан посао'. Ђоковић често улази у расправе са арбитрима. Сећамо се и Адрија тура који је резултирао са неколико позитивних тестова на вирус корона“, сећа се аустралијски новинар.
Мекгован нас подсећа и на чувени интервју Ђоковића са нутриционистом Шервином Џафаријехом када су причали о томе како се помоћу емоција може променити молекуларну структуру воде...
„Ако размишљате позитивно, то ће створити молекуларну структуру која има гео-призму засновану на светој геометрији, што значи да постоји симетрија и баланс. Са друге стране, ако размшљате на супротан начин, ако води дате бол, страх, фрустрације и бес – вода ће се распасти“, говорио је тада Џафаријех.
Ово никако није ишло у корист првог рекета света, те су га многи оптужили како јавно промовише људе који причају „небулозе“.
На све ово дошла је и контроверза око наводних „захтева“ за промену услова за тенисере у Аустралији. Крег Тајли је то демантовао рекавши да се радило о сугестијама, а потом се и Новак огласио:
„Моја добра намера за колеге такмичаре у Мелбурну погрешно је протумачена као себична, тешка и незахвална.“
Мекгован потом долази до резултата о којима се не може расправљати. „Освојио је 17 Гренд слемова и ускоро ће претећи Федерера по броју недеља на АТП листи“, пише Мекгован.
„Све се ово дешава у земљи у којој је Ђоковић освојио скоро половину својих Гренд слем титула, али и место које је његов отац оценио као непоштујуће због тога што нису навијали за његовог сина у прошлогодишњем финалу. Увек постоји још један слој у Ђоковићевој причи. Он је тениски титан, појединац, вођа – али не за све“, пише Мекгован и закључује.
► „Новаче, хвала што ниси ћутао“
► Оплео по Аустралијанцима, па се покајао: „Исто је као у затвору, само што имамо интернет“ /видео/
► Ђоковић за добра дела добија „шамаре“