Чешко Министарство спољних послова намерава да позове руског амбасадора

Руски амбасадор у Прагу Александар Змејевски биће позван у чешко Министарство спољних послова због хапшења блогера Алексеја Наваљног и суботњих неодобрених протеста у Русији, саопштио је министар спољних послова Чешке Томаш Петричек.
Sputnik
„Што се тиче наше реакције, желимо да од амбасадора Змејевског добијемо објашњење за привођење (Наваљног) и насилно сузбијање протеста и да га обавестимо о нашем ставу о томе“, рекао је Петричек.

Чешки министар тренутно болује од ковида, па у понедељак није могао да учествује на састанку министара спољних послова земаља Европске уније, на којем су министри покушали да пронађу заједнички приступ ситуацији око Наваљног. Шеф европске дипломатије Жозеп Борељ, између осталог, намерава да разговара о овој теми током посете Москви почетком фебруара.

„(На састанку министара спољних послова ЕУ) превагнула је жеља да се тражи тренутно ослобађање Алексеја Наваљног у Москви. Ако ово не успе, претпостављам да ћемо се вратити на дебату о санкцијама. Европска унија би требало (за то) да користи притисак који јој омогућава њена економска снага“, додао је Петричек.

За сада нема коментара руске амбасаде у Прагу на позив амбасадора у чешко Министарство спољних послова.

Руски опозиционар Алексеј Наваљни вратио се са лечења из Немачке у Русију и ухапшен је на аеродрому Шереметјево у Москви. Одређен му је притвор од 30 дана где ће чекати рочиште на којем ће бити одлучено да ли ће му условна казна бити замењена казном затвора. Рочиште је заказано за 29. јануар.

Министарство спољних послова Русије раније је посаветовало стране политичаре који коментаришу ситуацију са Наваљним да поштују међународно право и позабаве се проблемима у својим земљама, а министар спољних послова Сергеј Лавров приметио је да су изјаве западних политичара на ову тему као прекопиране. Са своје стране, портпарол руског председника Дмитриј Песков истакао је да Кремљ не намерава да слуша изјаве из иностранства о Наваљном.

Руски опозиционар има две условне казне по пет година у случајевима „Кировлеса“ и „Ив Роше“. Први случај је повезан са проневером више од 16 милиона рубаља, а други за проневеру више од 30 милиона рубаља.

Прочитајте још:

Коментар